Odpowiednia dieta dla dziecka
Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać musi do tego procesu otrzymywać odpowiednie składniki odżywcze, które będą budowały jego tkanki. Żeby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie organizmu, potrzebnych jest 40 substancji oraz dużo witamin.
Dieta dziecka, podobnie jak dieta dorosłego człowieka powinna składać się z 4 do 5 lekkostrawnych posiłków, które należy jeść o odpowiednich porach.
Jedną z najważniejszych witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka jest witamina D w połączeniu z wapniem, ponieważ to wapń jest podstawą budowy kości małego człowieka, zaś witamina D pomaga w jego przyswajaniu. Wapń jest zawarty przede wszystkim w produktach mlecznych, warzywach strączkowych i suszonych owocach. Natomiast witamina D występuje w rybach morskich oraz produktach nabiałowych. Jeżeli umiemy mądrze korzystać ze słońca, to dobrym dostarczycielem witaminy D są jego promienie.
Jeśli nie zadbamy o prawidłowy poziom wapnia i witaminy D u dziecka może dojść do złamań kości, a także choroby zwanej krzywicą. W późniejszym okresie, kiedy człowiek jest dorosły niedobór ten powoduje nawet osteoporozę.
Najczęstszymi błedami popełnianymi przez rodziców w żywieniu dzieci jest:
-
Pozwolenie dziecku na wyjście z domu bez śniadania, a wiadomo, że śniadanie jest pierwszym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia
-
Pozwalanie dzieciom na zjedzenie w ramach obiadu Fast-fooda, zamiast zdrowego mięsa i warzyw
-
Kupowanie dzieciom słodyczy i chipsów jako nagrody. W przyszłości dzieci tego typu rzeczy będą również traktowały jako nagrody i coś na pocieszenie, nie widząc w tym nic złego.
-
Mało produktów mlecznych w diecie.
-
Wiele debiutujących mam najbardziej boi się tego, czy poradzi sobie z karmieniem piersią swoich pociech. A przecież jest to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu matki i dziecka. Przytulając swoje maleństwo, nie dość, że przekazujesz mu swoją całą miłość, to jeszcze mleko matki jest najlepszym pokarmem. Żadne mleko modyfikowane nie ma takich składników odżywczych, jak mleko matki.
-
Jeśli po porodzie pojawi się u Ciebie zbyt duża ilość pokarmu, to koniecznie musisz ograniczyć spożywanie płynów i jak najczęściej karmić maluszka. Popularne odciąganie pokarmu nie ma sensu, ponieważ po tym zabiegu pokarmu pojawi się jeszcze więcej.
-
Jeśli lekarz nie zadecyduje inaczej, to nie ma sensu dokarmiać dziecko butelką. Pokarm matki w zupełności mu wystarczy.
-
Każde dziecko potrzebuje innej ilości pokarmu. Jedne jedzą dłużej inne krócej. Najlepiej jest sprawdzić czy maluch nie śpi przy piersi, ssie i czy słychać jak przełyka pokarm, jeśli nie, oznacza to, ze jest już najedzony.
-
Kiedy karmi się malucha piersią powinno zadbać się o prawidłowe żywienie. Przede wszystkim należy unikać potraw ciężkostrawnych oraz napojów gazowanych. W pierwszych tygodniach karmienia nie wolno również jeść grochu, kapusty czy fasoli. Powodują one wzdęcia.
-
Mamy często zastanawiają się, czy przechowywać pokarm. Oczywiście można to robić, jednak trzeba przechowywać go w sterylnym pojemniku w lodówce lub zamrozić.
Opublikuj komentarz