Istnieje obecnie wiele diet, które mają na celu zachowanie zdrowia i urody, a przy tym zgrabnej, szczupłej sylwetki. Duża popularnością cieszy się między innymi dieta śródziemnomorska. Jest to dieta bardzo popularna, jak sama nazwa mówi, we Francji, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Turcji. Ludzie mieszkający w tym rejonie okazują się atrakcyjni długowieczni. Jak zatem widać, ich tradycyjny jadłospis bardzo im służy.

Przede wszystkim dieta śródziemnomorska zakłada spożywanie wielu warzyw i owoców. Szczególnie popularne są pomidory, papryka, czosnek, cebula, sałata, ogórki, marchew, a także oliwki, winogrona, figi, jabłka, daktyle. Spożywanie tak różnorodnych warzyw i owoców zapewnia naszemu organizmowi nie tylko odpowiednia dawkę węglowodanów, ale również rozmaitych witamin i minerałów.

Ponadto dieta śródziemnomorska zakłada spożywanie dużej ilości zbóż, zwłaszcza pszenicy, żyta, orkiszu. Szczególnie poleca się jedzenie ich w formie pełnoziarnistej, jako bogatszej w minerały. W diecie śródziemnomorskiej nie brakuje różnych makaronów, a także chleba, bułeczek.

Z pewnością dieta śródziemnomorska obfituje też w tłuszcze, jednak są to głównie tłuszcze roślinne, zwłaszcza oliwa z oliwek, pestki dyni czy słonecznika, orzechów. Nad Morzem Śródziemnym spożywa się też sporo ryb, owoców morza, serów i mleka. Mięso ssaków czy ptaków spożywa się rzadziej. Wiele osób żywiących się na modłę śródziemnomorską w ogóle nie ej mięsa, zaś tłuszcz czerpie głównie z produktów roślinnych.

Oczywiście dieta śródziemnomorska uwzględnia też białko. Znajdziemy je w tych samych produktach, co tłuszcze – w mieście, nabiale, pestkach, orzechach. Ponadto znakomitym źródłem białka okazują się rośliny strączkowe.

Przykładowy jadłospis, jaki zakłada dieta śródziemnomorska, może wyglądać następująco. Na śniadanie można spożyć kanapkę z kozim serkiem i pomidorem oraz kilka listków sałaty. Drugie śniadanie może się składać z kiści winogron. Na obiad można zjeść pizzę z dużą ilością warzyw, zwłaszcza z pomidorami, papryka, kukurydza, cebulą, czosnkiem i oliwkami. Podwieczorek może składać się z garści orzechów, zaś na kolację można spożyć rybę i grillowane warzywa, na przykład paprykę i cukinię. Inny jadłospis, tym razem wegetariański, może się zaczynać śniadaniem stanowiącym sałatkę owocową. Na drugie śniadanie można spożyć kawałek chleba orkiszowego oraz sałatkę z pomidorków, papryki, sałaty, szczypiorku i czosnku, podlaną odrobiną octu. Obiad może się składać ze spaghetti z gęstym, grzybowym sosem. Na podwieczorek można spożyć garść rodzynek i orzechów, zaś na kolację kakao z mleka sojowego. Kolejny pomysł na jadłospis śródziemnomorski będzie się składał z jogurtu ze świeżymi malinami na śniadanie, z placuszków otrębowo-jabłkowych na drugie śniadanie, z owoców morza i zupy jarzynowej na obiad, z ciastek zbożowych na podwieczorek oraz z serów francuskich i pomidorków koktajlowych na kolację.

Jak zatem widać, dieta śródziemnomorska zawiera wiele pysznych potraw. Jest przy tym bardzo zdrowa, zatem naprawdę warto ją stosować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here