Zdrowy sposób odżywiania
Istnieje obecnie wiele diet, które mają na celu zachowanie zdrowia i urody, a przy tym zgrabnej, szczupłej sylwetki. Duża popularnością cieszy się między innymi dieta śródziemnomorska. Jest to dieta bardzo popularna, jak sama nazwa mówi, we Francji, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Turcji. Ludzie mieszkający w tym rejonie okazują się atrakcyjni długowieczni. Jak zatem widać, ich tradycyjny jadłospis bardzo im służy.
Przede wszystkim dieta śródziemnomorska zakłada spożywanie wielu warzyw i owoców. Szczególnie popularne są pomidory, papryka, czosnek, cebula, sałata, ogórki, marchew, a także oliwki, winogrona, figi, jabłka, daktyle. Spożywanie tak różnorodnych warzyw i owoców zapewnia naszemu organizmowi nie tylko odpowiednia dawkę węglowodanów, ale również rozmaitych witamin i minerałów.
Ponadto dieta śródziemnomorska zakłada spożywanie dużej ilości zbóż, zwłaszcza pszenicy, żyta, orkiszu. Szczególnie poleca się jedzenie ich w formie pełnoziarnistej, jako bogatszej w minerały. W diecie śródziemnomorskiej nie brakuje różnych makaronów, a także chleba, bułeczek.
Z pewnością dieta śródziemnomorska obfituje też w tłuszcze, jednak są to głównie tłuszcze roślinne, zwłaszcza oliwa z oliwek, pestki dyni czy słonecznika, orzechów. Nad Morzem Śródziemnym spożywa się też sporo ryb, owoców morza, serów i mleka. Mięso ssaków czy ptaków spożywa się rzadziej. Wiele osób żywiących się na modłę śródziemnomorską w ogóle nie ej mięsa, zaś tłuszcz czerpie głównie z produktów roślinnych.
Oczywiście dieta śródziemnomorska uwzględnia też białko. Znajdziemy je w tych samych produktach, co tłuszcze – w mieście, nabiale, pestkach, orzechach. Ponadto znakomitym źródłem białka okazują się rośliny strączkowe.
Przykładowy jadłospis, jaki zakłada dieta śródziemnomorska, może wyglądać następująco. Na śniadanie można spożyć kanapkę z kozim serkiem i pomidorem oraz kilka listków sałaty. Drugie śniadanie może się składać z kiści winogron. Na obiad można zjeść pizzę z dużą ilością warzyw, zwłaszcza z pomidorami, papryka, kukurydza, cebulą, czosnkiem i oliwkami. Podwieczorek może składać się z garści orzechów, zaś na kolację można spożyć rybę i grillowane warzywa, na przykład paprykę i cukinię. Inny jadłospis, tym razem wegetariański, może się zaczynać śniadaniem stanowiącym sałatkę owocową. Na drugie śniadanie można spożyć kawałek chleba orkiszowego oraz sałatkę z pomidorków, papryki, sałaty, szczypiorku i czosnku, podlaną odrobiną octu. Obiad może się składać ze spaghetti z gęstym, grzybowym sosem. Na podwieczorek można spożyć garść rodzynek i orzechów, zaś na kolację kakao z mleka sojowego. Kolejny pomysł na jadłospis śródziemnomorski będzie się składał z jogurtu ze świeżymi malinami na śniadanie, z placuszków otrębowo-jabłkowych na drugie śniadanie, z owoców morza i zupy jarzynowej na obiad, z ciastek zbożowych na podwieczorek oraz z serów francuskich i pomidorków koktajlowych na kolację.
Jak zatem widać, dieta śródziemnomorska zawiera wiele pysznych potraw. Jest przy tym bardzo zdrowa, zatem naprawdę warto ją stosować.
Opublikuj komentarz