O diecie wegetariańskiej
Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale także postawa etyczna i styl życia. Wegetarianizm narodził się w Indiach około dwa tysiące lat przed naszą erą, gdzie miał charakter wyłącznie religijny. W VI wieku przed narodzinami Chrystusa dotarł do Europy, a za jego pierwszego przedstawiciela uważa się Pitagorasa – greckiego matematyka i filozofa, założyciela słynnej szkoły pitagorejczyków. W następnych stuleciach rezygnowano z jedzenia mięsa motywując to względami etycznymi. Szersze zainteresowanie wegetarianizmem nastąpiło w wieku XIX i utrzymuje się do czasów nam współczesnych.
Dieta wegetariańska ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Ci ostatni jako koronny argument przywołują fakt, że dieta ta nie zawiera białka zwierzęcego. Argument ten jest podważany jednak nie tylko przez wegetarian, ale także przez lekarzy dietetyków. Białko zwierzęce nie jest o wiele bardziej wartościowe od białek zawartych w innych produktach spożywczych. Białko jaj jest od niego bardziej wartościowe, tak samo wartościowe są białka, które zawierają zboża i rośliny strączkowe. Wybierając dietę wegetariańską brak białka zwierzęcego możemy zrekompensować białkiem zawartym w tych produktach oraz białkiem pochodzącym z mleka i jego przetworów. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na białko jest wbrew pozorom bardzo małe. Na każdy 1 kilogram wagi naszego ciała organizm musi dziennie otrzymać 1 g białka. Stosując mądrze dietę wegetariańską zaspokoimy bez trudu zapotrzebowanie na białko.
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać nie tylko białka, ale także witamin, składników mineralnych i tłuszczy. Uważa się, że dieta wegetariańska nie dostarcza organizmowi tych składników. Jest to mniemanie błędne. Niezbędne organizmowi tłuszcze, podobnie jak białka, wcale nie muszą być pochodzenia zwierzęcego. Znacznie zdrowsze od tłuszczy zwierzęcych są tłuszcze roślinne: oliwa i oleje. Powinny to produkty tłoczone na zimno. Łatwo przyswajalne żelazo występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego można zastąpić żelazem, które występuje w roślinach. Z jednym zastrzeżeniem: jemy dużo warzyw i owoców, stawiając przy tym na warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C.
Podstawą diety wegetariańskiej powinny być nasiona roślin strączkowych: ciecierzyca, biała fasola, groch, bób, soczewica. Zawierają one wartościowe białko, witaminy z grupy B. Niezbędne witaminy i minerały, a szczególnie wapń, zapewni mleko i produkty mleczne. Dietę wzbogacamy produktami zbożowymi z grubego przemiału, jajkami, napojami sojowymi, wodorostami nori, pestkami słonecznika i dyni, orzechami, otrębami i kiełkami roślin.
Urozmaicona dieta wegetariańska jest dietą bardzo zdrową. Osoby, które ją stosują znacznie rzadziej chorują na cukrzycę, rzadko mają nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu i nadwagę. Kobiety na diecie wegetariańskiej rzadko zapadają na osteoporozę. W grupie osób stosujących dietę wegetariańską stosunkowo rzadko zdarza się zawał serca, mniejsze jest ryzyko zachorowania na pewne choroby nowotworowe.
Opublikuj komentarz