fatsTłuszcze są jednym z niezbędnych składników diety. Dla organizmu są one przede wszystkim źródłem energii koniecznej do powstawania w organizmie nowych związków, zapewniają stałą temperaturę ciała, umożliwiają wykonywanie przez człowieka prac fizycznych. Ich wysoka wartość energetyczna sprawia, że zjadamy mniejsze ilościowo posiłki. Są one jednocześnie bardziej syte, nie wspominając już o tym, że poprawiają smak wielu potraw. Występują w produktach zwierzęcych i niektórych roślinach.

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego mają stałą konsystencję, stała konsystencja tłuszczy zwierzęcych jest wynikiem wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Z kolei tłuszcze roślinne są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Obecność dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje ich płynną konsystencję. Jedne i drugie tłuszcze różnią się nie tylko zawartością kwasów tłuszczowych, ale także obecnością witamin. W tłuszczach zwierzęcych znajduje się witamina A i D, w tłuszczach roślinnych witamina E. Witamina E jest obecna także w tłuszczach zwierzęcych, ale w bardzo małej ilości. Spośród tłuszczy zwierzęcych najbardziej wartościowe jest masło. Mężczyźni wykonujący ciężką pracę fizyczną mogą dziennie zjeść 30 g masła, ale kobiety już tylko 25 g. Znacznie więcej można zjeść tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, dzienna zalecana norma spożycia tłuszczy roślinny, przede wszystkim oleju rzepakowego, wynosi dla ciężko pracujących mężczyzn 60 g, a dla kobiet 35 g dziennie. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia muszą ograniczyć spożycie tłuszczy, nadmiar tłuszczy w diecie bardzo szybko wywołuje nadwagę i otyłość.

W tłuszczach pochodzenia zwierzęcego znajduje się cholesterol, substancja pełniąca wiele ważnych funkcji w organizmie. Przekraczanie norm dziennego zalecanego spożycia tłuszczy zwierzęcych powoduje jednak gromadzenie w organizmie nadmiernych ilości cholesterolu. Prowadzi to do powstawania miażdżycy, która jest odpowiedzialna między innymi za zawały serca. Najwięcej cholesterolu zawiera żółtko jaj. W 100 gramach żółtek jaj znajduje się aż 1480 mg cholesterolu. Ale już w ich białku cholesterolu nie ma w ogóle, a w całych jajkach jest go o połowę mniej niż w żółtkach. Białka jaj możemy jeść więc bez żadnych ograniczeń, a zalecenia dotyczące spożywania całych jajek wynoszą obecnie około 7 tygodniowo. Pod warunkiem oczywiście, że mamy w normie poziom cholesterolu. Małą ilość cholesterolu zawiera także mleko i mięso wołowe (ale nie wołowe podroby). Dużą ilość cholesterolu zawiera mięso wieprzowe. Wyjątkiem wśród tłuszczy zwierzęcych są tłuszcze zawarte w rybach. Jako jedyne tłuszcze zwierzęce są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Nie powinniśmy całkowicie rezygnować z obecności tłuszczy zwierzęcych w diecie. Należy jedynie pamiętać, że powinny one zajmować jedynie jej niewielką część. Jedyną grupą tłuszczy, które właściwie powinny zniknąć z diety całkowicie są tłuszcze typu trans. Źródłem tłuszczy trans są utwardzone margaryny, utwardzony olej roślinny, słodycze i żywność wysoko przetworzona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here