Żyjemy coraz szybciej. Często nie mamy czasu na relaks, nie wysypiamy się… nie mamy także kiedy zaplanować i zjeść prawidłowo zbilansowanego posiłku. Wbrew pozorom, nie jest to wcale problem błahy. Złe skomponowanie posiłków przekłada się na codzienne funkcjonowanie, wywołuje efekt zmęczenia, a w konsekwencji prowadzić może do niedoboru składników mineralnych.
Główny problem polega na tym, że ze względu na zmiany technologiczne w produkowaniu żywności wartość odżywcza poszczególnych produktów jest coraz mniejsza. Nastawienie na przemysłową produkcję owoców i warzyw sprawia, że są one coraz bardziej dorodne, ale mają coraz mniej wartości. Wiele osób też nie sięga po poszczególne składniki, a sięga po gotowe posiłki. Bardzo często są to produkty garmażeryjne, o niewielkiej zawartości witamin i minerałów, zawierające dużo niezdrowego tłuszczu, oraz fast-foody, także wysoko przetworzone, tłuste oraz już w procesie produkcji nafaszerowane cukrami. Duża ilość cukru powoduje, że witaminy i składniki mineralne – których i tak jest już mało – nie wchłaniają się dostatecznie.
Na co należy zatem zwrócić uwagę, komponując swoją dietę?
Przede wszystkim warto przyjrzeć się swojemu organizmowi. Jeżeli obserwujemy jakiekolwiek problemy z jego funkcjonowaniem, może to być spowodowane nieprawidłowym odżywianiem. W przypadku podenerwowania, kłopotów żołądkowych, problemów z cerą… – warto poszukać przyczyny, nawet wykonując badania morfologiczne krwi.
Zacząć należy od podstaw, czyli od rozpisania swojej dotychczasowej diety. Warto odnotować każdą przekąskę, by dostrzec swoje błędy. Wówczas można rozpocząć ich eliminację i przejść do etapu zdrowego odżywiania.
Zdrowe odżywianie to stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w duże ilości świeżych owoców i warzyw, chude mięso, o odpowiedniej zawartości kalorycznej. Można skorzystać oczywiście z pomocy dietetyka, który zaplanuje dokładnie nasz jadłospis. Z powodzeniem można jednak wykonać go samodzielnie. Zdrowa dieta to także różnorodność. W codziennym jadłospisie znaleźć się powinny różne grupy produktów: produkty zbożowe, nabiał, owoce i warzywa, mięso oraz ryby i jaja oraz tłuszcze. Jedyną kategorią produktów, które należy mocno ograniczać, są cukry oraz wyroby cukiernicze. Szczególnie należ unikać słodyczy sklepowych.
Ograniczać należy także gotowe dania oraz fast foody. Zawierają one wiele konserwantów, polepszaczy smaku i sztuczne aromaty. Na ich niekorzyść działa także wysoka zawartość tłuszczów i soli. Nie należy zapominać o piciu wody – tylko prawidłowo nawodniony organizm spełnia swoje zadania w sposób niezakłócony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here