Dieta to nie tylko wyrzeczenia

salad-1273993_1280Dieta to pojęcie bardzo szerokie, które najczęściej kojarzymy z odchudzaniem i chociaż nie jest to najlepsza definicja szeroko pojętej diety, tak ja pojmujemy. Skupmy się, więc na odchudzaniu, diecie, która ma nam w tym pomóc, ale nie dietach cud, które maja nam dać szybki efekt bez większych wyrzeczeń lub też z naprawdę dużymi ograniczeniami wyniszczając nasz organizmy, rozważmy raczej normalna zdrową dietę, która pozwoli nam schudnąć i wcale nie musi być ciągłym mówieniem „nie” na różne pyszności, które są nam podsuwane. Przeanalizujemy krok po kroku, co możemy jeść, co należałoby unikać i jak można to zastąpić zdrowszymi propozycjami. Jak się okazuje wcale nie jest to takie trudne.
Oczywiście, gdy chcemy schudnąć, musimy z czegoś rezygnować, ale nie trzeba od razu przekreślać wszystkich smacznych rzeczy. Powinniśmy przede wszystkim unikać wszelkich produktów typu fast food, przetworzonej żywności nafaszerowanej konserwantami i napojów z dużą ilością cukru, raz na jakiś czas możemy sobie na coś takiego pozwolić, ale warto zastanowić się tutaj, czy warto i wcale nie pod kątem naszej sylwetki, a pod kątem tego, jaki wpływ na nasz organizm mają różne konserwanty, chemia zawarta w produktach tego typu. Faktycznie mamy ochotę na jedzenie tego typu, zróbmy je sami, usmażmy frytki, nawet w oleju, ale z prawdziwych ziemniaków, panierujmy nieprzemielone mięso w panierce, której jesteśmy pewni, ale zamiast coli wybierajmy zdrowsze propozycje, które też mogą zachwycić smakiem.
Słodkości w diecie to zbrodnia? Nic bardziej mylnego, ale znowu nie możemy uważać, że każda słodycz jest zła, wiele zależy od tego, co wybieramy. Jeśli chcemy zjeść coś słodkiego, zróbmy to sami, nie zjemy wtedy konserwantów, produktów niewiadomego pochodzenia, sproszkowanych jajek i wielu dziwnych mieszane, zjemy za to prawdziwe ciasto, że sprawdzonymi produktami i jeśli trochę się postaramy, będzie zdecydowanie mniej słodkie. Nie musimy wiec odmawiać sobie słodkich przyjemności.
Często uważamy, że dieta to niesmaczne potrawy, ciągłe ograniczenia, a przecież dieta może być naprawdę barwna i smaczna. Wszelkie kolorowe sałatki z kurczakiem, różnymi warzywami to naprawdę świetny zamiennik dla dobrze znanych nam potraw, ma dużo mniej kalorii, ale daje nam tyle samo energii, zapełnia żołądek i co istotne nie sprzyja przybieraniu na wadze.
Podczas diety wcale nie musimy rezygnować z ulubionych potraw, możemy je przyrządzać, ważne jest jednak to, aby jeść je w odpowiedniej ilości, jeśli ugotujemy nasz ulubiony makron i zjemy olbrzymią porcję polaną sosem, to nie pomożemy naszej sylwetce, ale jeśli trochę się postaramy, dodamy mniej tłuszczu, zamienimy makaron na pełnoziarnisty, wtedy na pewno odczujemy zmianę, a na pewno zobaczymy ja na wadze, ważne jest podejście do diety, nie możemy jej traktować jak atak na nasze przyzwyczajenia, dieta powinna być dla nas istotna zawsze, nie tylko wiosną, gdy chcemy stracić trochę kilogramów, bo celem diety nie jest wyłącznie odchudzanie, ważne jest Również to, aby na stałe wpleść do swoich posiłków zdrowe składniki, nauczyć się zdrowego, rozsądnego żywienia.
Trzeba też pamiętać, że dieta nie polega na rezygnowaniu z posiłków, bardzo ważne jest regularne ich spożywanie, aczkolwiek trzeba zwracać większa uwagę na ich wielkość, posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej, to poprawia nasz metabolizm i jest po prostu zdrowe. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, niestety tylko latem zwracamy na to większa uwagę, bo upały po prostu nas do tego zmuszają.
Najgorszym błędem, jaki popełniamy w codziennym żywieniu to pomijanie posiłków i nadrabianie zaległości wieczorem lub też odmawianie sobie przyjemności w ciągu dnia i napady głodu wieczorem. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, gdy są w miejscu publicznym nie jedzą słodkości, mówią, że są na diecie, ale gdy tylko znajda się w domu i nikt nie patrzy podjadają różne słodkości. To bardzo niezdrowe zachowanie, które niestety sprzyja tyciu.
Bardzo często w normalne dni nasza dieta jest okrojona, a gdy tylko zbliża się weekend lub święta zapominamy o racjonalnym żywieniu, jemy wszystko, co stoi na stole, a to wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, bo stajemy się ociężali, ale także na naszą sylwetkę, bo spożyte posiłki odkładają się w postaci tłuszczu w newralgicznych miejscach. Często o naszych regułach zapominamy też na imprezach. Nie pamiętamy, że unikamy słodkich przekąsek, dużej ilości alkoholu, tłustych sałatek z majonezem, takie dni rozpusty nie są niczym złym, ale jeśli powtarzają się, co tydzień, w czasie weekendu, nie są wcale drobnostką, naprawdę wpływają na nasza sylwetkę i samopoczucie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *