×

Dlaczego warto jeść cebulę?

Dlaczego warto jeść cebulę?

onion-899102_1280Cebula od lat uważana jest za źródło wielu witamin i składników odżywczych. Już nasze babki stosowały ją jako środek leczniczy na przeziębienia, niestrawność czy na zwykłego kaca. Posiada bardzo wiele cennych właściwości, nawet takich, które do tej pory nie są jeszcze powszechnie znane.

Cebula w medycynie

Wiele lat temu wywar z cebuli zalecany był chociażby na choroby reumatyczne, a syrop do tej pory podaje się dzieciom i dorosłym podczas przeziębienia lub grypy. Wykorzystywano ją także w leczeniu szkorbutu, a także jako środek bakteriobójczy.

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka

Naukowcy zgodnie potwierdzają, że regularne spożywanie cebuli może uchronić nas przez niebezpieczną chorobą jaką jest rak. Badania przeprowadzono między innymi na Uniwersytecie Hawajskim oraz Kalifornijskim. Udowodniono, że kwercetyna – jeden z głównych składników cebuli może zapobiec rozwojowi raka trzustki.

Cebula na nadciśnienie

Warzywo to rozrzedza krew w naszym organizmie, dzięki czemu nie tworzą się zakrzepy. Duża ilość potasu, która z cebuli dostaje się do naszego ciała pozytywnie wpływa na obniżenie wysokiego dotąd ciśnienia. Jeśli więc borykacie się w tym problemem, sięgnijcie po warzywo, które znajduje się w każdym polskim domu.

Cebula na zaparcia

Spożywając cebulę w postaci surowej lub delikatnie podduszonej możemy pomóc naszemu organizmowi w trawieniu i częstych zaparciach. Nie należy jednak jeść jej wówczas zbyt dużo, ponieważ może podrażnić jelita.

Cebula jako probiotyk

Jeśli stosujesz antybiotyki, lub właśnie zakończyłeś kurację, odpowiednią ochronę przeciwgrzybiczą zapewni właśnie cebula. By spełniła swoją funkcję należy ją cienko pokroić i zalać wrzątkiem. Sparzoną, doprawić solą i zjeść. Niektórzy polecają również dodać jajko oraz łyżkę oliwy, jednak to rzecz gustu.

Cebula dla cukrzyka

W składzie tego warzywa możemy wyróżnić tzw. glukokininę. Naukowo potwierdzono jej ochronny wpływ na osoby, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Jedząc cebulę w postaci surowej, obniżamy także poziom cukru we krwi, dlatego jest to idealne warzywo dla diabetyków.

Lekarstwo na kaca

Jeśli na tę „chorobę” nie pomaga ani gorzka kawa, ani kefir, warto sięgnąć do lodówki po cebulę i ugotować szybką zupę. Pozwala organizmowi dojść do siebie i ożywić go po nadmiernym spożyciu szkodliwego alkoholu.

Pozbądź się trądziku i rozstępów

Popularna metoda leczenia trądziku młodzieńczego to właśnie okłady z przypalonej i zmiksowanej cebuli. Dzięki temu istnieje możliwość całkowitego wyleczenia zmian skórnych i brak jakichkolwiek blizn w przyszłości. Takie samo zastosowanie ma w przypadku rozstępów, nawet tych długotrwałych. Zmniejsza widoczne pręgi i rozjaśnia je sprawiając, że staja się praktycznie niewidoczne dla oka.

Jak widać cebula to warzywo o niesamowitych właściwościach. Warto zawsze mieć ja w domu, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. To także doskonały okład przy ukąszeniach os, które najczęściej mają miejsce latem. Wydawałaby się bardzo niepozorna, a może zdziałać prawdziwe cuda.