Żyć długo i zdrowo

Aby zachować długowieczność, a przy okazji doskonałą formę, należy odpowiednio o siebie zadbać. Wskazane jest regularne uprawianie sportu, a także wypoczywanie w sposób mniej aktywny – długi sen, chwile poświęcone na książkę czy kino, rozmowy z przyjaciółmi. Bardzo istotna okazuje się również nasza dieta. Odżywiając się w sposób zbyt obfity czy też niedostateczny, a także jednostajny, nie zapewnimy sobie bowiem silnego, zdrowego organizmu.

Z pewnością zdrowa dieta powinna nam dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Czasami osoba otyła bywa niedożywiona, gdyż na przykład je dużo cukru i tłuszczu,a za to mało białka i witamin. Kiedy indziej zła dieta może zaś dotyczyć osoby ze świetną figurą. Jej problemy będą się bowiem wiązać nie z nadmiarem czy niedoborem tłuszczu, ale na przykład z brzydką cerą, będącą wynikiem braku witamin. Dlatego tak ważna okazuje się zrównoważona, zdrowa dieta.

Z pewnością zdrowa dieta powinna zakładać codzienne spożywanie pięciu małych posiłków, w dostępach trzy czy czterogodzinnych. Należy jeść potrawy maksymalnie różnorodne, szczególnie dbając o to, aby na naszym talerzu znajdowały się na przemian różne odmiany warzyw i owoców, dostarczających węglowodanów oraz licznych witamin i minerałów. Nie możemy równeiż zapomnieć op białku, które znajdziemy w fasoli, soi, soczewicy, orzechach, sezamie, jak również mięsie i nabiale. Nieodzowny będzie również tłuszcz, byle nie w nadmiarze.

Jeżeli leży nam na sercu zdrowa dieta, powinniśmy każdy dzień zaczynać od śniadania. Mogą to być płatki z mlekiem, krowim bądź sojowym, najlepiej wzbogacone suszonymi owocami i orzechami. Możemy też zdecydować się na kanapki. Najlepiej, aby były maksymalnie kolorowe i aby znalazło się an nich chociaż trochę warzyw. Inny ciekawy patent na śniadanie to sałatka owocowa. Możemy też zjeść coś słodkiego, jednak nie wolno przesadzać z łakociami. Drugie śniadanie może wyglądać podobnie. Może też okazać się mniejsze i lżejsze, odpowiednie do spożycia w pośpiechu. Odpowiednim posiłkiem będzie na przykład jabłko, miseczka malin czy garść orzechów albo drożdżówka z nadzieniem.

Z pewnością zdrowa dieta powinna uwzględniać ciepły obiad spożyty każdego dnia. Możemy zjeść zupę, może to być też jakieś klasyczne drugie danie, składające się z kotleta, ziemniaków lub ryżu i surówki. Możemy również zjeść jakieś inne danie, na przykład makaron z ostrym, pomidorowym sosem, kotlety sojowe z dodatkiem różnych warzywek na parze czy też tortille z czerwoną fasolką, papryką i pomidorami.

Jeżeli chodzi o kolację,k to zdrowa dieta zaleca, aby była nieduża i obfitowała raczej w białko, niż węglowodany. Najlepiej zjeść ją na dwie czy trzy godziny przed snem. Mięsożercy mogą spożyć na kolację kanapkę z wędliną czy też niedużą rybkę z surówką. Wegetarianie mogą się natomiast zdecydować na garść orzechów czy też fasolkę szparagową i kilak ziemniaczków polanych oliwa z oliwek.

Jak zatem widać, zdrowa dieta może być smaczna i przyjemna. Warto więc się na nią przerzucić, aby zachować długo młodość i urodę.

Dodaj komentarz