Trening mięśni barków

Zanim rozpoczniemy ćwiczenia na barki powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, co wchodzi w ich skład. Są to przede wszystkim aktony. Jeśli będą rozbudowane to wówczas mogą być naprawdę bardzo widoczne. Barki będą pracować podczas wykonywania większości ćwiczeń, które angażują ramiona. Warto o tym pamiętać, gdyż niektóre aktony mogą być szybciej zmęczone niż inne. Trzeba mieć to na uwadze, kiedy wykonujemy ćwiczenia na barki. Warto wiedzieć, że mięśnie z pewnością zregenerują się po dwóch dniach. Jeśli jednak trening był bardzo intensywny to regeneracja może potrwać nawet cztery dni. Wykonując ćwiczenia na barki trzeba pamiętać o tym, że mięśnie tej grupy są narażone na kontuzje. Przed treningiem należy pamiętać o rozgrzewce. Warto zrobić kilka lub kilkanaście wymachów oraz krążeń ramion. Warto również zadbać o rozciąganie.

Ćwiczenia na barki można wykonywać zarówno w domu jak i na siłowni. Wystarczą tylko hantle i można kształtować swoje mięśnie. Po pierwsze ćwiczymy mięśnie naramienne. Uczestniczą one poruszaniu ramionami. W momencie, kiedy unosimy ramię do przodu to aktywizujemy jego przednią część. Jeśli unosimy ramiona do tyłu to aktywizujemy ich tylną część. Trzeba także wiedzieć o tym, że przednia część barków będzie najmocniej pracowała przy ćwiczeniach klatki piersiowej. Przy ćwiczeniach pleców pracować będzie tylna część barków. Ćwiczenia na barki to również trening obręczy barkowej. Nie można o tym zapominać. Sylwetka musi być rozbudowana w proporcjonalny sposób. Warto wiedzieć o tym, że w przypadku ćwiczeń obręczy barkowej istnieje niewielkie ryzyko kontuzji. Jeśli mięśnie te będą wzmocnione to nie będziemy musieli obawiać się również o kontuzje innych mięśni oraz stawów. Na pewno odciążone zostaną bowiem staw łokciowy. Mówi się także, że idealne ćwiczenia na barki to szybkie pływanie.

Podczas treningu nie można zapominać o ćwiczeniach na mięśnie przedni i środkowych. Przednie mięśnie naramienne odpowiedzialne są bowiem za podnoszenie ręki do przodu. Jeśli będziemy wykonywać ćwiczenia na barki, ale nie zadbamy o rozwój przednich oraz środkowych mięśni to nie będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie. Idealne ćwiczenie w tym przypadku to wznoszenie hantli przodem. Tutaj bardzo ważne jest odpowiednie trzymanie hantli. Należy je chwycić w taki sposób, aby kciuk był skierowany w stronę sufitu. Plecy powinny być cały czas wyprostowane. Także wyciskanie na ławeczce to idealne ćwiczenia na barki. Tutaj trenujemy również mięśnie klatki piersiowej oraz triceps. Gryf sztangi powinno się chwytać szerzej niż przy klasycznym wyciskaniu. Wówczas w ćwiczenia zaangażowanych będzie więcej mięśni.

Jeśli chcemy wzmocnić swoje barki to powinniśmy także poznać prosty zestaw ćwiczeń, które pozwolą uzyskać efekt. Najlepszym sposobem jest wyciskanie sztangi nad głowę w pozycji siedzącej, unoszenie ramienia przy wyciąganiu dolnym oraz unoszenie gryfu sztang na prostych ramionach. Idealne ćwiczenia na barki to także unoszenie ramienia w bok w pozycji stojącej oraz wyciskanie sztangi nad głowę w pozycji siedzącej.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *