Tłuszcze i węglowodany w naszej diecie
Prawidłową pracę organizmu zapewnia dieta zawierająca odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczy. Dostarczają one energii, która powstaje w trakcie procesu ich spalania. W efekcie spalania węglowodanów powstają cukry proste, tłuszcze rozkładają się na kwasy tłuszczowe. Dzięki energii pozyskanej z procesów spalania tych związków możliwe jest funkcjonowanie organizmu.
Zapotrzebowanie organizmu na energię zaspokajają tłuszcze i węglowodany. Węglowodany są produktami, które wytwarzają rośliny w trakcie procesu fotosyntezy. Produkty zawierające węglowodany spotykamy bardzo często, zjadamy je praktycznie w każdym posiłku. Ich źródłem są przede wszystkim produkty zbożowe (pieczywo, makarony, kasze, mąka), suche nasiona roślin strączkowych, ziemniaki i cukier. Aż 50 % zapotrzebowania organizmu na energię pochodzi właśnie z węglowodanów. Organizm człowieka bardzo łatwo je przyswaja, w trakcie ich przemiany nie powstają szkodliwe i trudne do usunięcia produkty uboczne. Nasz organizm rzadko cierpi z powodu ich niedoboru. Większym problemem jest nadmierna ilość węglowodanów w pożywieniu. Dieta bogata w węglowodany często wywołuje nadwagę i otyłość. Najłatwiej przyswajane przez organizm węglowodany noszą nazwę cukrów prostych. Do tej grupy należy fruktoza i glukoza. Organizm potrzebuje także węglowodanu złożonego. Węglowodanem złożonym jest błonnik. Ten niezbędny składnik pokarmowy nie ulega w organizmie strawieniu, ale poprzez wypełnienie przewodu pokarmowego wpływa na prawidłową perystaltykę jelit. Dzięki temu przeżuty pokarm może być przesuwany w przewodzie pokarmowym, a niestrawione resztki mogą zostać usunięte z organizmu. Bardzo ważna jest więc dieta wysokoresztkowa, która zawiera dużą ilość błonnika. Błonnik zawierają mało oczyszczone produkty roślinne. Jego największą ilość zawierają warzywa, owoce i pieczywo razowe. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, które są ubogie w błonnik.
Najbardziej skoncentrowanym źródłem energii dla organizmu są tłuszcze. Są one obecne w każdej komórce, jednak ich największa ilość znajduje się w tkance podskórnej, która pełni rolę magazynu tłuszczy. Oprócz energii tłuszcze dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze spożywaniem tłuszczy narosło sporo mitów. Większość z nas uważa, że najlepiej jest całkowicie z nich zrezygnować. Całkowita rezygnacja tłuszczy to kardynalny błąd, jaki możemy popełnić. NNKT nie tylko zapewniają rozwój młodych organizmów, zapewniają dobry stan zdrowia w ciągu całego życia, ale także wpływają na zmniejszenie stężenia cholesterolu i dostarczają witamin, które się w nich rozpuszczają (D, E, K). Wiele mitów narosło także wokół cholesterolu. Większość uważa, że jest to jeden z bardziej groźnych składników zawartych w tłuszczach. Tymczasem wypełnia on wiele ważnych funkcji w organizmie. Oto niektóre z nich: wytwarzanie witaminy D, współudział w tworzeniu kwasów żółciowych i hormonów. Cholesterol jest niezbędny, zagraża nam jedynie jego nadmiar. Wchłanianie cholesterolu z pokarmu zmniejsza obecność w diecie produktów zawierających błonnik.
Opublikuj komentarz