Ciąża, a następnie pojawiające się na świecie dziecko, nowa istota ludzka, zmienia diametralnie postrzeganie świata u większości kobiet, a także i u ich partnerów. Samo przeświadczenie, że stajemy się odpowiedzialni nie tylko za nas samych, ale i za jeszcze co najmniej jedną, bezbronną istotę staje się doskonałą motywacją do tego, by hasło zdrowe odżywianie znać nie tylko z kobiecych czasopism i programów telewizyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy wpływa na wiele aspektów naszego życia. Mając na uwadze to, że spodziewamy się dziecka, zyskujemy wiedzę, że wszystko co spożywamy w mniejszej lub większej ilości, ale przenika do naszego rozwijającego się pomalutku dziecka. Stąd wniosek – trzeba wdrożyć zdrowe odżywianie. Teraz już nie możemy pozwalać sobie na branie ze sklepowej półki tylko tego, co ma czekoladę i ogromną ilość cukru jednocześnie. Nie możemy zapominać o tym, żeby zjeść obiad, skomponowany z dużej ilości warzyw czy owoców, w towarzystwie nie pierwszego lepszego mięsa. Nasze dziecko, ten młody człowiek, który póki co schowany jest tam w środku potrzebuje czegoś więcej, niż robiliśmy dotychczas i dobrze, żebyśmy uświadomili sobie to już na samym początku ciąży. Zdrowe odżywianie polegać tutaj będzie w głównej mierze na spożywaniu dobrze zbilansowanych posiłków, w których uwidaczniać się będzie spora ilość potrzebnych składników mineralnych i witamin. Bezwzględnie zdrowe odżywianie powinniśmy zacząć od wyeliminowania z naszych przyzwyczajeń, ale i nawyków naszych bliskich, z którymi spędzamy znaczną ilość czasu, palenia papierosów i picia alkoholu. Wszelkie używki tego typu są surowo zabronione. Co więcej, także i wypijanie dużej ilości kawy i herbaty, zwłaszcza tej czarnej, może wywołać zjawiska niepożądane. O wiele częściej sięgać powinniśmy po różne herbatki ziołowe, owocowe, jak i własnoręcznie wykonane kompoty czy soki, najlepiej bez dodatku cukru. Zdrowe odżywianie to także wystrzeganie się licznych konserwantów, barwników, aromatów będących związkami chemicznymi. Z jednej strony, skoro są dopuszczone do sprzedaży nie powinny nam szkodzić. Nikt jednak nie prowadził badań na kobietach ciężarnych, by zbadać ich wpływ na rosnący w naszym ciele płód. Zaprzyjaźnić powinniśmy się z rybami, najlepiej tymi morskimi. Zawierają one bowiem bardzo zdrowy, łatwo przyswajalny tłuszcz omega. Jeśli spożywać je będziemy regularnie, nie będziemy musiały przyjmować dodatkowych suplementów diety w postaci tabletek. Podstawą pozwalającą nazywać nasze jedzenie jako zdrowe odżywianie są owoce, jednak w jeszcze większej ilości spożywać powinniśmy warzywa, najlepiej do każdego posiłku. Do śniadania, które powinno być zjedzone najpóźniej trzydzieści minut po przebudzeniu, użyć możemy plasterka sałaty, pomidora, świeżego ogórka, oraz takich mniej znanych źródeł witamin, jakim jest na przykład awokado.

Świadomość dotycząca naszego zdrowia zdecydowanie wzrasta w okresie ciąży. Wtedy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zdrowe odżywianie ma wpływ na to, jak czujemy się my, i jak bardzo umożliwiamy prawidłowy rozwój naszemu dziecku. Wszystko jest w naszych rekach, to teraz wpływamy także na to, jaki smak kulinarny wykształcimy u naszego synka czy córki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here