Prawidłowe odżywianie się

Nasze babcie czy może bardziej prababcie nigdy by nie przypuszczały, że dojdzie do momentu, kiedy prawidłowe odżywianie się będzie tak szeroko omawiane i komentowane na każdym kroku. W mediach elektronicznych, publikowanych książkach, nawet pośród polityków prawidłowe odżywianie się jest dzisiaj tematem tak ochoczo podejmowanym i propagowanym.

Kiedyś bowiem większość tego, co się jadło na przygotowywane posiłki pochodziło z własnego, przydomowego ogródka. Właściwie każdy miał kawałek ziemi, a na niej uprawiane warzywa i owoce. Własne ziemniaki, marchew, cebula i tak dalej – to było oczywiste. Nikt nie słyszał o sztucznych nawozach, chemicznych wspomagaczach pomagających naszym plonom prawidłowo się rozwijać. Dzisiaj niestety tego typu prawidłowe odżywianie się nie jest niestety możliwe. W wielotysięcznych, albo i nawet milionowych miastach nie ma przecież ani miejsca, ani warunków na tego typu ekologiczne uprawy i hodowle. Ba, nawet na wsiach, młode pokolenie, coraz mniej chętnie garnie się do tego typu przedsięwzięć. O wiele łatwiej jest przecież pójść do sklepu, mieć tak ogromny wybór produktów każdego dnia i kupić, zapłacić, i mieć święty spokój. Byłoby pięknie, gdyby równało się to ze stwierdzeniem prawidłowe odżywianie się. Tak niestety w większości przypadków nie jest. Cały czas nasza wiedza na temat prawidłowo zbilansowanej diety nie jest wystarczająca. Jemy głównie to, na co mamy aktualnie apetyt, co jest tanie, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Mówiąc kolokwialnie idziemy na łatwiznę. To nie zaprzecza jednak podążaniu za teorią prawidłowe odżywianie się, jedno drugiego nie wyklucza. Można przecież udać się do wykwalifikowanego dietetyka bądź do centrum zajmującego się doradztwem właśnie w tym zakresie, i za nie aż tak wygórowane pieniądze zlecić przygotowanie jadłospisu odpowiedniego właśnie dla nas, i spełniającego potrzeby i warunki naszej indywidualnej osoby. Prawidłowe odżywianie się nie jest przecież równoznaczne z jedzeniem monotonnym, nudnym i niesmacznym. Jest tak wiele przepisów i możliwości, dzięki którym przyrządzić można bardzo efektywne potrawy, które zachwycą nie tylko swym smakiem, ale tez i estetyką podania, pełną kolorów i tryskającą wprost z talerza radością. Kiedyś oczywiste było jedzenie dużej ilości warzyw, gdyż były one tuż przed naszym domem. Dziś musimy pamiętać, by do każdego posiłku dodać choć niewielką ilość jakiegoś wybranego rodzaju surówki, świeżej zieleniny. Nie musi być to zresztą niewielka ilość, gdyż warzyw nie można chyba przedawkować. Jakie korzyści da nam prawidłowe odżywianie się? Bardzo wielkie. Zdrowie, czyli to, co mamy najcenniejsze, to na pierwszym miejscu. A o reszcie sami już wkrótce się dowiemy, stosując się do zasad rozpisanych przez dietetyka bądź samemu, kiedy tylko odrobinę zagłębimy się w tematyce zdrowego odżywiania.

Oglądając zdjęcia internautów przedstawiających swoje kulinarne dokonania, będące jednocześnie zdrowe i wartościowe bez wątpienia skusimy się, by przynajmniej spróbować jak to wyglądałoby w praktyce także i w naszej kuchni. Od czegoś trzeba przecież zacząć. Najtrudniejszy pierwszy krok… Reszta sama nadejdzie.


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Prawidłowe odżywianie się”

  1. Awatar Weronika
    Weronika

    Mamy teraz dostęp do różnorodnych, darmowych informacji na temat odżywiania także warto korzystać i zmienić dietę na lepszą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *