Przy chorobach wątroby konieczna jest dieta

by

in

Choroby wątroby wynikają z różnych przyczyn. Na podobne przypadłości cierpią osoby, które niezdrowo się żywią, spożywają żywność mocno przetworzona, tłusta, słona i nadmiernie słodką bądź po prostu w za dużych ilościach. Wątroba dokucza także osobom nadużywającym alkoholu. Na problemy z tym narządem może również wpływać stres czy po prostu późny wiek życia. Większość osób chorujących na wątrobę to osoby w wieku średnim czy starszym, jednak podobne dolegliwości spotykają również czasami osoby całkiem młode.

Choroby wątroby leczy się na różne sposoby. W cięższych przypadkach konieczna okazuje się operacja. Natomiast w lżejszych wystarczą leki, a także odpowiednia dieta wątrobowa. Lekarze i dietetycy zwykle opracowują indywidualne diety dla pacjentów z danym typem dolegliwości wątrobowych. Jednak w tych wszystkich indywidualnych wskazaniach znajduje się sporo punktów wspólnych.

Należy pamiętać, że dieta wątrobowa powinna być korzystna dla wątroby, ale za razem dostarczyć wszystkich cennych składników organizmowi. Nie może to być na pewno dieta wygładzająca, która powoduje gwałtowny spadek wagi i osłabienie organizmu. Pewnie, że czasami osobie chorującej an wątrobę może się przydać zrzucenie kilku kilogramów, jednak niekoniecznie musi się to dobywać ze szkodą dla ogólnego stanu zdrowia.

Przede wszystkim dieta wątrobowa powinna zawierać odpowiednie napitki. Najlepiej w ogóle nie pić alkoholu, ewentualnie lampkę czerwonego wina do obiadu, koniecznie wytrawnego. Dobrze też zrezygnować z kawy lub mocno ja ograniczyć, zaś z herbat pić głównie zieloną i czerwoną. Ponadto dieta wątrobowa powinna obejmować różne ziółka, takie jak mięta, rumianek, melisa. Ziółka te łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Osoby z chorą wątrobą powinny też pić sporo czystej wody lub soków owocowych bez cukru.

Z pewnością dieta wątrobowa nie powinna obfitować w cukier. Lepiej zastępować go miodem, który okazuje się lżej strawny, a przy tym bogaty w cenne witaminy i minerały. Osoby z chora wątrobą nie powinny zatem objadać się słodyczami. Lepiej, aby sięgały po owoce, świeże, suszone czy gotowane,a także po orzechy.

Ponadto dieta wątrobowa powinna być umiarkowanie tłusta. Oczywiście, tłuszcz jest potrzebny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak warto, szczególnie przy chorej wątrobie, spożywać tłuszcze roślinne, jako zdrowsze od zwierzęcych. Przy diecie wątrobowej dobrze jest zatem zrezygnować z tłustych mięs i sosów,a zastąpić je chudymi wędlinami czy drobiem, a także wyrobami sojowymi. Do smażenia najlepiej stosować oliwę z oliwek,a odstawić masło, smalec, masło, margarynę czy olej. Źródłem zdrowego tłuszczu mogą też być orzechy oraz pestki słonecznika czy dyni.

Ponadto dieta wątrobowa powinna obfitować w potrawy delikatne, gotowane czy od czasu do czasu pieczone, lecz raczej nie smażone. Ludzie cierpiący na dolegliwości ze strony wątroby powinni spożywać zupki jarzynowe i jarzynki gotowane na parze, a za to unikać frytek, jajecznicy, placków smażonych na głębokim oleju. Warzywa przy okazji okazują się bardzo korzystne dla układu trawiennego i przyspieszają przemianę materii,a przy okazji nie są zbyt kaloryczne.Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *