Osoby, które uprawiają sport, powinny odpowiednio się odżywiać, aby zapewnić sobie siłę, szybkość, doskonała kondycję, a także uniknąć kontuzji. Nad dietą sportowców pracują liczni lekarze i dietetycy. Sami sportowcy także starają się ogromnie dbać o to, aby jeść odpowiednio rzeczy.

Wielu sportowców uważa, ze najlepsza dla nich będzie dieta niskowęglowodanowa. Taki jadłospis stosuje się szczególnie w przypadku sportów siłowych, przy których ważny okazuje się rozrost mięśni. Dietę niskowęglowodanową stosuje się zatem głównie w przypadku sztuk walki, kulturystyki, wioślarstwa. Rzadziej natomiast jest ona stosowana w przypadku sportów zaliczających się do lekkoatletyki.

Zwykle dieta niskowęglowodanowa opiera się na produktach wysokobiałkowych pochodzenia zwierzęcego. Osoby stosujące taką dietę jedzą chudego kurczaka, sporo ryb, chudych wędlin i chudych serów, a także nisko tłuszczowych jogurtów. Do tego spożywają niewielką ilość warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Zwykle jednak tych warzyw i owoców jest niewiele. Taka dieta sprzyja rozwojowi tkanki mięśniowej oraz spalaniu tkanki tłuszczowej. Jednakże, jeżeli ilość węglowodanów okaże się zbyt mała, wtedy mogą pojawiać się problemy, an przykład z regeneracją sił po treningu czy też z trawieniem pokarmów. Przy małej ilości warzyw i owoców w diecie może też dojść do niedoboru witamin i minerałów. Dlatego też dieta niskowęglowodanowa powinna zostać marze skomponowana, tak aby nieliczne znajdujące się w niej warzyw i owoce były maksymalnie nasycone witaminami.

Istnieje również dieta niskowęglowodanowa oparta na produktach roślinnych. Uwzględnia ona dużą ilość orzechów, soczewicy, soi, fasoli przy niewielkim udziale produktów zbożowych, warzyw i owoców. Przy tej diecie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się niedoborów witamin czy minerałów. Jednakże rozrost mięśni może okazać się nieco wolniejszy, gdyż białko roślinne nie działa na nie aż tak stymulująco, jak białko zwierzęce. Jednakże sumując wszystkie zalety i wady tej opcji, należy uznać, że roślinna dieta niskowęglowodanowa jest bardziej wskazana od zwierzęcej.

Oczywiście, dieta niskowęglowodanowa jest popularna nie tylko wśród sportowców, ale też osób, które próbują schudnąć. Okazuje się ona skuteczną formą odchudzania, pod warunkiem, że uwzględni niezbędne witaminy oraz minerały.

Przykładowe śniadanie przy diecie nisko węglowodanowej może się składać z płatków z mlekiem czy jogurtem, kanapki z wędliną lub konserwą rybną albo też z parówek sojowych i małej kajzerki. Z kolei na obiad dieta niskowęglowodanowa zaleca zjeść kawałek mięsa, ryby czy tez kotlet sojowy z dodatkiem różnych warzywek na parze – na przykład brokułu, marchewki i ziemniaczka. Obiadem nisko węglowodanowym będzie też nieduża porcja ryżu z dodatkiem sosu mięsnego, grzybowego bądź fasolowego. Zwykle przy takiej diecie je się tylko jeden owoc dziennie. Najczęściej jest to bogaty w białko banan, warto jednak spożywać na przemian różne owoce, zwłaszcza te o niskiej zawartości cukru – jabłka, cytrusy, maliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here