Kawa jako element zdrowej diety
Mało kto potrafi sobie wyobrazić rozpoczęcie dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Jeszcze do niedawna była ona uważana raczej za używkę niż coś, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak prowadzone cały czas badania nad wpływem kawy na organizm ludzki doprowadziły do zmiany tych założeń. Kawą rozkoszowano się w Polsce już w końcu XVII wieku. Współcześnie do najbardziej znanymi jej gatunkami są mniej kwaskowata w smaku Arabica i gorzkawa, ale silniej pobudzająca Robusta. Na sklepowych półkach znaleźć można różne rodzaje kawy, takie jak ziarnista, mielona, rozpuszczalna czy bezkofeinowa. Przy wyborze zwykle kierujemy się własnymi upodobaniami. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach, bowiem każdy rodzaj kawy ma różne właściwości, które w pewnym stopniu decydują o jej wpływie na nasze zdrowie. Najkorzystniej jest kupować kawę mało przetworzoną czyli po prostu w ziarnach i przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jej rozpuszczalną wersję cenią sobie osoby, dla których liczy się czas, jednak w wyniku złożonego procesu produkcji taka kawa traci dużo ze swego aromatu. Ostrożnie należy podchodzić zarówno do kawy bezkofeinowej, jak i do różnych mieszanek łączących w sobie kawę, mleko i cukier. Te ostatnie raczej nie posłużą naszemu zdrowiu, zawierają bowiem dużo cukru, tłuszczów nasyconych oraz chemicznych dodatków.
Najważniejszą substancją w kawie jest kofeina. Jej działanie odczuwamy po około 45 minutach od spożycia napoju i różni się ono w zależności od tego, czy pijemy kawę regularnie, czy tylko od czasu do czasu. Pewien wpływ ma także sposób zaparzenia napoju.
U osób spożywających kawę codziennie nie zauważa się raczej wzrostu ciśnienia krwi, problem ten dotyczy zwykle tych, którzy wypijają kilka filiżanek dziennie oraz dużo palą. Kofeina wywiera pozytywny wpływ na układ nerwowy, zmniejszając uczucie zmęczenia i poprawiając sprawność intelektualną. Badania pokazały, że kawa przyspiesza przemianę materii oraz zawiera dużo przeciwutleniaczy, czyli związków przeciwzapalnych, jakie znajdują się też w owocach i warzywach. Wykazano także pozytywny wpływ picia kawy na zmniejszenie zapadalności na chorobę Parkinsona, cukrzycę typu II, nowotwory czy też choroby układu krążenia. Kofeina zwiększa wydzielanie kwasu w żołądku, przez co powinny ją ograniczać osoby cierpiące z powodu wrzodów. Dotyczy to także tych, którzy mają wysoki poziom cholesterolu oraz kobiet w ciąży. Kawy najlepiej nie pic krótko przed położeniem się spać, ponieważ dowiedziono, iż kofeina pogarsza jakość snu oraz go skraca. Warto wiedzieć, że częste picie kawy może przyczynić się do niedoborów wapnia. Aby temu zapobiec, należy dodawać do niej mleko, najlepiej 1- lub 2 procentowe. Dla odchudzających się dobrą wiadomość stanowi fakt, że sama kawa ma niewiele kalorii- na 100 ml przypadają zaledwie 2 kcal. Powinni oni z kolei uważać na wszelkie dodatki, z jakimi serwowana bywa kawa, takie jak cukier, śmietanka, lody, syropy smakowe. Dodatki te nie służą ani figurze ani zdrowiu. Bez nich kawa wypijana w rozsądnych ilościach na pewno może stanowić element zdrowej diety.
Opublikuj komentarz