measuring scoops of gluten free flours (almond, coconut, teff, flaxseed meal, whole rice, brown rice, buckwheat) wit a text in letterpress wood type

images (1)Co jakiś czas pojawiają się moda na nową dietę odchudzającą. Ostatnio bardzo dużego znaczenia pod tym względem nabrała dieta bezglutenowa. Nie jest nowo odkryty sposób odżywiania, bowiem dieta ta od dawna służy jako podstawowy i jedyny sposób leczenia choroby trzewnej czyli celiakii. W ten sposób odżywiają się też osoby mające alergię na pszenicę. Niedawno badacze stwierdzili występowanie u pewnej liczby osób nadwrażliwości na gluten. W tym wypadku również wskazane jest przejście na dietę bezglutenową.
Gluten to nic innego jak białko, które występuje w takich zbożach jak pszenica (też w jej odmianie zwanej orkiszem) , żyto i jęczmień. U osób go nietolerujących następuje uszkodzenie błony śluzowej jelita oraz z tym związane zmniejszone wchłanianie składników pokarmowych, co objawia się między innymi przewlekłymi biegunkami, bólem brzucha czy niedożywieniem.
Jednak coraz więcej osób bez stwierdzonej celiakii, alergii czy nadwrażliwości postanawia wykluczyć gluten z jadłospisu. Pewne badania dowiodły, że pomoże to osobom borykającym się z nadwagą, uzyskać odpowiednią masę ciała. Jednak zanim podejmiemy decyzję o przejściu na dietę bezglutenową, warto zasięgnąć opinii dietetyka i pod jego okiem przeprowadzać kurację odchudzającą. Wynika to stąd, że omawiana dieta, jak to się zaraz okaże, nie należy do łatwych i takiego sposobu odżywiania trzeba się najpierw nauczyć. Osoby początkujące powinny przede wszystkim wyrobić sobie nawyk dokładnego czytania etykiet podczas zakupów spożywczych i szukania na nich znaku przekreślonego kłosa- międzynarodowego symbolu żywności bezglutenowej. Z jadłospisu należy wyłączyć wszelkie produkty mające w swym składzie takie zboża jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Trzeba więc zrezygnować z takiego pieczywa, ciast, makaronów, kaszy i płatków. Podobnie rzecz się ma z daniami gotowymi typu zupki w proszku, wyrobami garmażeryjnymi oraz alkoholem. Odpadają też potrawy panierowane, jak np. kotlety oraz gotowe sosy- wszelkie musztardy i majonezy. Gluten bywa dodawany też do niektórych deserów mlecznych, a także mięsa mielonego w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Czym więc zastąpić te dania? Jeśli chodzi o zboża, to należy szukać w sklepach wyrobów z mąk bezglutenowych, a więc kukurydzianych, ryżowych, z amarantusa. Można spożywać kaszę gryczaną i jaglaną, kukurydzę prażoną i chrupki kukurydziane, jak również mięso, nabiał, ryby oraz warzywa i owoce. Ze słodyczy dozwolone są oprócz ciast upieczonych z mąk bezglutenowych, także galaretki, lizaki, czekolada oraz oczywiście inne ze znakiem przekreślonego kłosa. Wśród napojów ostrożność należy zachować, jeśli chodzi o kawę rozpuszczalną i soki dosładzane. Dozwolone są takie napoje jak herbata, napary ziołowe, kakao, wino gronowe czy woda mineralna. Przechodząc na dietę bezglutenową należy najpierw zapoznać się z podstawowymi jej założeniami. Stosowanie jej tylko jako sposobu na zrzucenie kilku kilogramów niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pewnych niedoborów pokarmowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here