Na czym polega aerobik?

Pokochały go miliony kobiet na całym świecie. Aerobik, bo o nim mowa jest niczym innym jak złożonym systemem treningu. Trening ten oparty jest przede wszystkim na intensywnej wymianie tlenowej. System treningu został opracowany przez Kennetha Coopera, znanego konsultanta programu sprawnościowego kosmonautów. Jednak aerobik to coś więcej niż ćwiczenia. To każda forma ruchu, podczas której zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie.

Istnieją naprawdę różne formy zajęć aerobiku. Pierwszym i najbardziej znanym jest fat burning, czyli ćwiczenia, dzięki którym można spalić tłuszcz. Sekret tych właśnie ćwiczeń tkwi w utrzymaniu tętna na poziomie 120 uderzeń na minutę. Ćwiczenia tego typu wykonuje się przy niezbyt szybkiej muzyce. Są one bardzo proste i nie męczące. Tworzą nieskomplikowany układ choreograficzny. Aerobik tego typu zalicza się do tych o umiarkowanej intensywności. Drugą formą aerobiku jest low impact aerobic. Są to ćwiczenia, w których udział bierze bardzo duża ilość mięśni. Jedna noga musi mieć tutaj cały czas kontakt z podłogą. Trening taki zalicza się do tych o małej intensywności. Ćwiczenia takie powstały po to, aby zmniejszyć ryzyko występowania kontuzji. Nie należą one do trudnych. Idealnie nadają się dla osób początkujących. Tego typu aerobik opiera się głównie na pozycji bazowej ciała. Nogi są lekko ugięte. Tak samo ramiona. Miednica jest wysunięta do przodu. Ciekawą formą aerobiku jest także step. Aby urozmaicić tego typu trening bardzo często do ćwiczeń wprowadza się również hantle. Bardzo popularna jest także TBC. Jest to forma aerobiku, która pozwala także na wyrzeźbienie mięśni całego ciała. Dzięki takim ćwiczeniom w bardzo szybki sposób można ukształtować swoją sylwetkę. Ćwieczenia te przyspieszają również metabolizm oraz co za tym idzie, spalanie tłuszczu. Jednak aerobik, który naprawdę pokochały kobiety jest aerobik dance. Ćwiczenia są bardzo przyjemne, gdyż wykonuje się je do muzyki. Jest to dyscyplina rekreacyjna. Z czasem ta forma ćwiczeń stała się także dyscypliną sportową. Odbywają się w niej także mistrzostwa świata. Jeśli chodzi o najpopularniejsze formy wysiłku aerobowego to marsz, biegi, pływanie oraz jazda na rowerze.

Aerobik powinien zostać poprzedzony rozgrzewką. Nie bez znaczenia jest także ubiór, w którym będziemy ćwiczyć. Buty do aerobiku powinny mieć miękką wkładkę. Buty muszą absorbować obciążenia podczas wykonywania ćwiczeń. Trzeba bowiem pamiętać, że obciążenie jest kilkakrotnie wyższe niż podczas chodzenia. Buty muszą zachowywać także stabilność na skręcanie. Aerobik najlepiej ćwiczyć na drewnianej podłodze. Warto także mieć do dyspozycji materace. Podczas wykonywania ćwiczeń nie można zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Podobnie jak powietrze. Oddech powinien być zatem regularny oraz spokojny. Aerobik niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Dzięki niemu możemy zwiększyć wydolność swoich płuc oraz serca. Taka forma ćwiczeń poprawia wydolności krążenia.


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Na czym polega aerobik?”

  1. Awatar Kamila
    Kamila

    Uwielbiam areobik.. Świetne samopoczucie i całkiem fajne efekty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *