×

Zdrowe przepisy

Zdrowe przepisy

Każdy z nas, niezależnie od reprezentowanej płci, prędzej czy później zdaje sobie sprawę, że nie ma nic lepszego i smaczniejszego niż własnoręczne gotowanie i przygotowywanie posiłków we własnym domu. Na szczęście, w ostatnich latach wzrasta nasza świadomość odnośnie tego, co jemy. Właśnie dlatego hasło zdrowe przepisy coraz częściej wpisujemy w internetowe wyszukiwarki szukając kulinarnych inspiracji.

Wiele osób myśli, że gotowanie w domu musi zabierać sporo czasu, musi kosztować wiele pracy i wysiłku. No i jest obarczone sporym ryzykiem ewentualnego niepowodzenia, zwłaszcza na początku naszej przygody z gotowaniem. Kiedy jednak zapoznamy się z działem zdrowe przepisy, które są jednocześnie i szybkie, i możliwe do przyrządzenia z wcale nie takich drogich i skomplikowanych składników. Każdy nam to powie, że w tym wszystkim najtrudniej jest zwyczajnie zacząć, zmienić dotychczasowy tryb życia. Niestety, jadając w pośpiechu, zwykle w pierwszej napotkanej restauracji czy barze szybkiej obsługi, nie znajdziemy nic, co moglibyśmy nazwać mianem zdrowe przepisy. Owszem, coraz więcej jest dzisiaj miejsc, w których zaczyna być to coraz częstsze, wciąż jest jednak wiele do zrobienia. Kiedy gotujemy w domu, wiemy najlepiej co kryje się pod pięknie brzmiącą nazwą potrawy. Zastanówmy się, jak można by zdefiniować hasło zdrowe przepisy. Uniwersalną odpowiedzią będzie tutaj na pewno dobrze zbilansowana dieta oparta na produktach spożywczych zawierających liczne wartości odżywcze w każdym ze zjadanych posiłków. Najgorsze są tak zwane puste kalorie – produkty oparte na samych węglowodanach prostych, wysoko przetworzonych, czyli mających w swym składzie cukier i niewiele poza nim. Nie myślmy jednak, że zdrowe przepisy w całości pozbawione są słodkości. Nic bardziej mylnego. Mamy dzisiaj tak wiele naturalnych roślin, które bez chemicznej obróbki dodadzą tego pożądanego smaku do każdego deseru czy ciasta. Jest znany już wszystkim cukier trzcinowy, o wiele zdrowszy od tego najbardziej popularnego, białego, ale jest też ostatnio coraz bardziej wychwalana stewia. Te słodkie listki szturmem podbijają sklepy ze zdrową żywnością. Nie musimy również dodatkowo dosładzać potraw i dań z owocami, i niektórymi warzywami, które kryją w sobie już na starcie słodki posmak. Ciasto marchewkowe, ciasto jaglane z makiem, to przykładowe, naprawdę bardzo smaczne dania dla łasuchów. Kiedy już raz zaznajomimy się ze stroną przedstawiającą nam zdrowe przepisy, zaczniemy się w nią wdrażać, sami już wkrótce stwierdzimy, że nie ma się czego bać, że to wcale nie jest takie trudne i pracochłonne. Wymaga jedynie trochę lepszej organizacji czasu i planowania, najlepiej z wyprzedzeniem. Tworzenie tygodniowych jadłospisów i udawanie się raz w tygodniu na duże zakupy pozwolą nam żyć w ładzie i harmonii.

Owszem, pośpiech bardzo często jest rzeczą nie do przeskoczenia w naszym życiu. Kiedyś jednak przyjdzie dzień, gdy będziemy tak bardzo chcieli cofnąć czas i zacząć jeszcze raz. Sięgnijmy więc po zdrowe przepisy już teraz, może na początku tylko kilka razy w tygodniu. A nie będziemy musieli długo czekać na zbawienne efekty zdrowego odżywiania.