Mieszkając na wsi mamy to szczęście, że w najbliższym sąsiedztwie mamy nieograniczony dostęp do miejscowej żywności. Albo sami, albo przynajmniej u naszych sąsiadów mamy przecież ekologicznie hodowane zwierzęta, uprawiane rośliny na pobliskich polach. Wszędzie otacza nas zdrowe jedzenie. Ludzie mieszkający w mieście, nie mający takich przywilejów, także muszą sobie jakoś radzić. Oto kilka propozycji, jak sprawić, by zdrowe jedzenie znalazło się także i na naszym stole.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są tutaj różnego rodzaju umiejscowione w miastach targi, bazary czy rynki, na które codziennie, bądź kilka razy w tygodniu dowożone są przez gospodarzy produkty z ich własnych upraw. Jest tutaj jednak pewne ryzyko, które ciężko ominąć. Musimy danemu sprzedawcy zwyczajnie zaufać – nie ma przecież na kupowanych na świeżym powietrzu ziemniakach naklejki skąd on pochodzi, z jakiej uprawy, czy aby na pewno jeszcze miesiąc temu nie był nawożony sztucznymi chemikaliami w celu ładniejszych plonów. To z całą pewnością nie było by wtedy żadne zdrowe jedzenie, wprost przeciwnie. Jeśli więc nie mamy znajomego przedsiębiorcy z okolicznej wsi – nie ryzykujmy, gdyż możemy trafić jeszcze gorzej niż w supermarkecie. Właśnie, w tych większych sklepach coraz częściej możemy trafić na działy z napisem zdrowe jedzenie, lub też żywność ekologiczna. Co tam znajdziemy? Dużo ciekawych produktów. W zależności od konkretnego wybranego sklepu, zaopatrzyć możemy się w nim w liczne kasze, płatki, ryże, które są naturalne, bez dodatkowych polepszaczy, które nie są przetworzone, a przez to zawierają dużo więcej wartości odżywczych, w które obfite jest właśnie zdrowe jedzenie. Będą tam także suszone owoce, takie jak śliwki, morele, daktyle, bez dodatku dwutlenku siarki, tak popularnego, a jakże szkodliwego, na zwykłych sklepowych półkach. Znajdziemy tam z całą pewnością także i dżemy, musy, soki bez dodatku cukru – a o to dzisiaj też nie łatwo. Może to być dział dedykowany dla osób z cukrzycą, czyli diabetyków, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy i my skorzystali właśnie z takich produktów. Cukru i tak mamy w innych produktach aż nadto. Jeśli jednak w pobliskim markecie nie ma takich rzeczy, rozejrzyjmy się za specjalnym sklepem, często osiedlowym, czyli nie tak pokaźnego rozmiarem jak te poprzednie, nazwanego ekologicznym. W nim zdrowe jedzenie to podstawa. Liczne wędliny, sery, mięsa a i produkty dla wegan, takie jak tofu, soja – znajdziemy tam wszystko. Ekologiczne jajka od który pasącej się na zielonej trawce? Nic trudnego. W ostateczności, choć oczywiście wcale nie jest to rozwiązanie gorsze, zdrowe jedzenie zamówić możemy w jednym z licznych sklepów internetowych. Co więcej, w wielu z nich jest opcja dostawy do naszego domu z samego rana, dzięki czemu nie będziemy musieli trudnić się nawet dźwiganiem ciężkich siatek na wysokie piętra naszych bloków. Jest to rozwiązanie trochę gorsze, ale jedynie ze względu na minimalnie wyższe ceny, z racji wygodniejszej dla nas usługi.

Nieważne, w którym z wymienionych miejsc zaopatrzymy się w zdrowe jedzenie. Najważniejsze, by na stałe zagościło ono na naszych stołach, i byśmy bez jego udziału nie przygotowywali już żadnego posiłku. Zdrowie przede wszystkim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here