Zadbajmy o wątrobę
Wątroba to nie tylko nasz największy narząd, ale także narząd pełniący wiele istotnych, ważnych dla zdrowia i życia funkcji. Wątroba nie tylko przetwarza dostarczane do organizmu z pożywieniem składniki odżywcze, ale także produkuje żółć, wytwarza odpowiedzialne za odporność organizmu białka, produkuje heparynę i oczyszcza organizm z toksyn. Odpowiedni sposób odżywiania się ułatwia wątrobie wykonywanie tych istotnych funkcji życiowych.
Dobowa produkcja żółci przez wątrobę wynosi około jednego litra. Bez żółci nie zajdzie w organizmie proces trawienia pokarmów, szczególnie zaś tłuszczy. Szczególnie dużo żółci wymaga strawienie tłuszczy nasyconych. Jadłospis, którego znaczną część stanowią tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał i smalec powoduje, że wątroba musi wyprodukować więcej niż litr żółci. Układając jadłospis złożony ze wspomnianych produktów zmuszamy wątrobę do ciężkiej pracy. Zaleca się ograniczenie spożywania tego typu produktów i zastąpienie ich produktami, których strawienie nie będzie wymagało większej ilości żółci.
Szczególną cechą wątroby jest zdolność do samoistnej regeneracji. Proces ten przebiega jednak tylko w towarzystwie białka i to nie każdego. Ze względu na zdolność wątroby do samoregeneracji należy sięgać po białko pochodzące z jajek, chudego nabiału, chudego gotowanego mięsa, gotowanych ryb i nasion strączkowych. W przypadku jajek najlepsze jest białko zawarte nie w całych jajkach, lecz jedynie to zawarte w ich białku. Proces regeneracji wątroby ułatwiają zioła. Proces regeneracji wątroby ułatwia mniszek lekarski. W ostatnich latach mniszek został jednak wyparty przez ostropest plamisty. Pochodzący z basenu Morza Śródziemnego już w czasach starożytnych był uznany za roślinę o silnych właściwościach leczniczych. Dzisiaj jest uprawiany dla celów leczniczych także w Polsce. Wysuszone owoce tej rośliny zawierają sylimarynę, która oczyszcza, odtruwa, regeneruje i chroni wątrobę. Dostępne w sklepach zielarskich nasiona ostropestu po zmieleniu dodajemy do sałatek, posypujemy nimi pieczywo lub po prostu 2 łyżeczki świeżo zmielonych nasion popijamy wodą. W sklepach ze zdrową żywnością pojawił się także olej z tej rośliny. Jest on tłoczony na zimno, można go stosować w połączeniu z innymi olejami roślinnymi dodając do sałatek czy przygotowywania past. Oleju z ostropestu nie można używać do smażenia. Właściwości zdrowotne oleju są takie same, jak nasion.
Utrzymywanie prawidłowej wagi zapobiega stłuszczeniu wątroby i zaburzeń w produkcji żółci. Szybka utrata wagi w efekcie stosowania drakońskiej diety odchudzającej jest jednak niekorzystna dla wątroby. Tak samo niekorzystnie odbijają się na jej pracy długie przerwy pomiędzy posiłkami. Najkorzystniej na pracę wątroby wpływa tak ułożony program dnia, aby umożliwiał on zjedzenie pięć posiłków. Każdy posiłek powinien być złożonych z małych porcji jedzenia. Bardzo dużym zagrożeniem dla wątroby są także dwa wirusy: wirus HCV i HBV. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie zabiegów kosmetycznych lub podczas pobytu w szpitalu.
Tekst przygotowany przy współpracy z: tamashisushi.pl
Opublikuj komentarz