Coraz więcej osób sporo z ciężko zarobionych przez siebie pieniędzy pozostawia w gabinetach dietetyków. Tam, za dowiedzenie się co oznacza piramida zdrowego żywienia płacimy sporo, a wiedza, którą możemy stamtąd wynieść niejednokrotnie jest na wyciągnięcie ręki także i dla zwykłego śmiertelnika.

Co oznacza piramida zdrowego żywienia? Nic skomplikowanego. Wystarczy wpisać to hasło w internetową wyszukiwarkę i od razu otrzymamy odpowiedź. To równoznaczne ze stwierdzeniem zbilansowana dieta, a to o wiele łatwiej zrozumiałe stwierdzenie. Mówiąc najogólniej, piramida zdrowego żywienia polega na jedzeniu maksymalnej ilości warzyw, w dalszej kolejności owoców, kasz typu gryczana, jęczmienna, jaglana, orkiszowa, makaronów, zwłaszcza razowych i pełnoziarnistych, ryżu również jak najmniej przetworzonego. Bardzo ważne, wbrew pozorom jest spożycie tłuszczów, zwłaszcza roślinnych, jednak nie tych utwardzonych. Olej rzepakowy, lniany, z pestek dyni, słonecznikowy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – jest w czym wybierać, i prędko każdy z nas pośród nich znajdzie swojego faworyta. Piramida zdrowego żywienia to także polecenie nabiału do włączenia na stałe w naszej codziennej diecie. Twarożki, jogurty – zwłaszcza te naturalne, mleko oczywiście najlepiej bez przyrostka UHT, to wszystko dostarczy nam białka oraz jakże niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania każdego ciała wapnia. Dzięki niemu nigdy nie będziemy wiedzieli co to osteoporoza, a przynajmniej nie z własnego doświadczenia. Jeśli chodzi o wspomniane warzywa i owoce, powinniśmy się tutaj kierować zasadą sezonowości. Łatwo znaleźć specjalne kalendarze informujące nas, w jakich miesiącach na co jest najlepsza pora. Nie każdy bowiem wie, że świeży szpinak, najsmaczniejszy jest w takie miesiące, a maliny najdojrzalsze i najdorodniejsze w inne. Jest to istotne z tego faktu, by nie jeść zbyt wielu produktów świeżych importowanych z zagranicy, ze względu na konieczność dodatkowego konserwowania ich na tak długą przecież drogę, zanim dotrą do naszych sklepów. A cały czas przecież muszą ładnie wyglądać… Coś za coś. Piramida zdrowego żywienia składa się także z mięsa. Jeszcze do niedawna wielu ekspertów dietetyki mówiła, że jednym ze zdrowszych mięs jest drób. Owszem, nic się w tym temacie nie zmieniło, jednak musimy cały czas mieć na uwadze jego pochodzenie. Wątpliwe jest bowiem mięso pochodzące z wielkich ferm, gdzie z całą pewnością pasza daleka jest od tej naturalnej, występującej na świeżym powietrzu, w oddali od zanieczyszczonego powietrza i pełnej chemikaliów potrawce mającej za zadanie jak najszybsze utuczenie, dosłownie, zwierząt, i jak najszybsza sprzedaż, oczywiście z jak największym zyskiem. Podobnie jest z jajkami, na które także powinniśmy patrzeć jak z lupą w ręce badając ich pochodzenie. Piramida zdrowego żywienia poleca także inne mięsa, takie jak to z indyka, kaczki, królika, ale też i wołowinę, cielęcinę, baraninę – tak bardzo bogate w białko i żelazo.

Zajadając się produktami jakie znajdziemy pod mianem piramida zdrowego żywienia, nie zapominajmy jednak jak ważne jest spożycie przynajmniej półtora litra wody mineralnej dziennie, oraz wystrzeganie się nadmiaru soli w naszym wyżywieniu. Stosując się do tych nietrudnych przecież zasad zyskamy to, o czym mowa – zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here