milk-518067_1280Najnowsze badania pokazują, że już co trzeci Polak ma problemy z przyswajaniem laktozy. W takim wypadku spożywanie mleka krowiego może zakończyć się bólem brzucha, wzdęciami, a nawet biegunką. Jak jednak wykreślić mleko z jadłospisu, kiedy zawiera tak potrzebną organizmowi witaminę D, białko oraz wapń? Rozwiązaniem może być sięgnięcie po mleko roślinne. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to to, że tego typu produkty uzdatniane są wapniem w sposób sztuczny, a więc jest on gorzej przyswajalny. Zrezygnuj również z wersji smakowych jeśli nie chcesz niepotrzebnie pochłaniać pustych kalorii.

Obecnie mleko roślinne dostaniemy w każdym większym sklepie. Do wyboru mamy:

Mleko kokosowe

Idealne dla miłośników kokosa – słodkie i kremowe. Co prawda jest dość kaloryczne, jednak zawartość sporej dawki kwasu laurynowego korzystnie wpłynie na stan naszej skóry, a także pobudzi układ immunologiczny do działania. Mleko kokosowe świetnie sprawdzi się przy pieczeniu oraz gotowaniu, a także jako zagęszczacz do zup. Dopełni smak wszelkiego rodzaju deserów i mlecznych koktajli.

Mleko ryżowe

W konsystencji przypomina wodę – jest lekkie i słodkie. Zawiera sporą dawkę węglowodanów. Wypite przed treningiem doda nam potrzebnej energii. Jedynym minusem jest znikoma zawartość białka. Mimo tego z powodzeniem można je wykorzystać do naleśników i wszelkiego rodzaju wypieków i deserów.

Mleko migdałowe

Ma specyficzny, bardzo wyrazisty orzechowy smak z wyczuwalną słodką nutą. Zawiera sporą dawkę witamin E, A oraz D. Dodatkowo posiada wysoką zawartość wapnia. Jest przy tym produktem mało kalorycznym. Niestety nie jest dobrym źródłem białka i błonnika – zawiera śladowe ilości tych pierwiastków. Sprawdzi się jako dodatek do kawy, napoi na bazie mleka oraz płatków zbożowych.

Mleko owsiane

Wodniste z niewielką odrobiną słodyczy. Zawartość wapnia jest najbardziej zbliżona do tej w mleku krowim. Jednakże mleko owsiane należy omijać, jeśli cierpi się na nietolerancje glutenu, bo może wywołać reakcję alergiczną. Nie ma tu zbyt wiele białka, ale mleko to sprawdzi się w kuchni podczas gotowania czy pieczenia.

Mleko sojowe

Lekko słodkie. Duża zawartość protein zbliża je bardzo do mleka krowiego. Niestety produkty sojowe nie są wskazane dla osób, którym doskwierają choroby tarczycy – soja zaburza wchłanianie hormonów tarczycy. Mleko sojowe można z powodzeniem wykorzystać do zup, sosów oraz jako dodatek do kawy.

Mleko z nasion konopi

Bardzo wyraziste, o ostrym smaku. Niskokaloryczne z pokaźną dawką wapnia i białka. Bogate również w kwasy Omega- 3 i 6. Sprawdzi się jako zamiennik mleka dodawanego do kawy czy płatków. Z powodzeniem zagęścimy nim zupę i przygotujemy na jego bazie sos do mięsa oraz słodki, owocowy koktajl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here