×

Na czym polega kulturystyka?

Na czym polega kulturystyka?

Niektórzy tego nie wiedzą, ale kulturystyka jest dyscypliną sportu. Niektórym wydaje się, że jest to tylko hobby, ale sport ten naprawdę może stać się sposobem na życie. Chodzi w niej o to, aby ukształtować sylwetkę ciała. Oczywiście aby poprawnie ukształtować swoją sylwetkę należy regularnie ćwiczyć. Kulturystyka wiąże się z dużym obciążeniem mięśni. Trzeba także zredukować tkankę tłuszczową podskórną. Wówczas mięśnie będą znacznie bardziej widoczne. O to tutaj właśnie chodzi.

Kulturystyka niegdyś nie była odrębną dyscypliną sportu. Wywodzi się ona z ćwiczeń treningowych zapaśników oraz siłaczy z XIX wieku. Jeśli chodzi o prekursora kulturystyki, którą można obserwować w dzisiejszym kształcie to jest nim Eugen Sandow. Mężczyzna ten nie był jednak ani zapaśnikiem, ani też nie uprawiał żadnego innego sportu. Występował z pokazami cyrkowymi. Po raz pierwszy kulturystyka została wyodrębniona spośród innych dyscyplin sportowych w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Jeśli chodzi o najsłynniejszych kulturystów to z pewnością każdy kojarzy chociaż jednego. Jest nim przecież znany aktor, Arnold Schwarzenegger. Od lat dziewięćdziesiątych organizuje się także zawody kulturystyczne dla kobiet. Wcześniej w zawodach takich udział brali tylko i wyłącznie mężczyźni.

Kulturystyka jak wiele dyscyplin sportu dzieli się na kategorie. W kulturystyce są trzy kategorie – naturalna, ekstremalna oraz klasyczna. W kulturystyce naturalnej jest całkowity zakaż używania wszelkiego rodzaju środków dopingujących. Do środków takich zalicza się przede wszystkim steroidy, hormon wzrostu czy insulina. Kulturystyka ekstremalna polega na tym, aby jak najbardziej powiększyć swoją masę mięśniową. W tym przypadku obowiązuje także podział na kategorie wagowe. W przypadku kulturystyki klasycznej obowiązuje natomiast również ograniczenia wagi.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że podczas zawodów każdy zawodnik jest oceniany. Ocenia się tutaj wygląd zawodników, jakość umięśnienia, separacja mięśni, symetria oraz proporcje poszczególnych partii ciała. Kulturystyka to także poszczególne pozy. Należy wiedzieć, że należy pozować według poszczególnego schematu. Można tutaj wymienić następujące pozy – mięśnie dwugłowe ramion przodem, mięśnie najszersze grzbietu przodem, mięśnie klatki piersiowej bokiem, mięśnie dwugłowe ramion tyłem, mięśnie najszersze grzbietu tyłem, mięsień trójgłowy ramienia bokiem, mięśnie brzucha przodem. Oczywiście kulturystyka, jak prawie wszystkie dyscypliny sportu, kierowana jest międzynarodową federacją. W tym przypadku jest to Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu. W Polsce istnieje natomiast Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Kulturystyka kojarzona jest przede wszystkim z zawodami Mr. Olympia. Są to naprawdę bardzo prestiżowe zawody. Mówi się o nich, że są mistrzostwami świata. Jednym ze zwycięzców tego konkursu był właśnie wspomniany wcześniej Arnold Schwarzenegger. Zwycięzca tych zawodów otrzymuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów oraz statuetkę, która jest marzeniem każdego kulturysty. Konkurs ten wygrali także Ronnie Coleman i Lee Haney.

1 comment

comments user
Michał

Zawody w kulturystyce są bardzo widowiskowe, ale trzeba wiele poświęcić aby dojść do takiego wyglądu sylwetki