×

Jak się zdrowo odżywiać?

Jak się zdrowo odżywiać?

Generalnie mówi się, że ile osób na świecie, tyle różnych opinii na dane tematy. Każdy z nas jest bowiem inny, ma swój unikalny i niepowtarzalny gust, zamiłowania. Każdy lubi i myśli co innego. Jak więc w tym gąszczu ustalić uniwersalną prawdę dla wszystkich, dotyczącą tego jak się zdrowo odżywiać? Nie jest to nie do zrobienia.

Moglibyśmy w takiej sytuacji zacząć od piramidy zdrowego odżywiania, która pokazuje nam w bardzo przejrzystej, obrazowej postaci, w jakich proporcjach i częstotliwości powinniśmy spożywać określone produkty. Nie musimy oczywiście strasznie sztywno się tego trzymać, jednak podążanie i wzorowanie się na niej da nam zbliżoną odpowiedź na pytanie jak się zdrowo odżywiać. Przede wszystkim woda – już nie jest aż tak istotne, czy będzie ona wysoko czy nisko mineralizowana, a może źródlana czy też z naszego prywatnego kranu, nalana przez specjalny do tego celu filtr. Mamy pić jej dużo – przynajmniej półtora litra każdego dnia. Kolejna sprawa – unikać, bądź też całkowicie wyeliminować z naszego jadłospisu sól. W tym jak się zdrowo odżywiać jest to wręcz konieczne. Nadciśnienie, problemy z układem krążenia czy tez otyłość, do której prowadzi powodowane przez jej nadmiar gromadzenie wody w naszym organizmie to tylko te najpopularniejsze schorzenia, do których owa z pozoru niegroźna sól się przyczynia. A reszta, to już kwestia naszego zdrowego rozsądku. Oczywiście warto, by bardzo często na naszym stole pojawiały się warzywa, najlepiej w postaci surowej, lub gotowane na parze – wtedy tracą o wiele mniej witamin, niż te gotowane w wodzie. Myśląc jak się zdrowo odżywiać, powinniśmy pamiętać także o owocach, jednak już w nie aż tak pokaźnych ilościach. One bowiem zawierają całkiem sporą ilość cukru, zwanego fruktozą. Uważajmy więc także na kupowane chętnie i często soki – czytajmy skład na ich opakowaniach. Dodatkowe porcje dosypywanego do nich cukru z całą pewnością nie będą dla nas korzystne. Czytając chociaż trochę na temat jak się zdrowo odżywiać, natrafimy także na informacje dotyczącą unikania wszelkich używek, które po pewnym czasie stają się wprost naszym uzależnieniem. Poranek bez wypitej kawy, kolacja bez towarzyszącej jej herbaty, a do tego tak ochoczo wypijane zwłaszcza w upalne lato piwa to z całą pewnością nie są przykłady tego, jak się zdrowo odżywiać. Palenie papierosów czy zajadanie si mało wartościowymi słodyczami wytworzonymi jedynie na bazie cukrów i sztucznych aromatów także nie będzie tutaj naszym sprzymierzeńcem. Oczywiście, jak w w wielu kwestiach tak i w tej, zasada złotego środka będzie najlepszym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że to co, i ile tego spożywamy zależy tylko i wyłącznie od nas. Miejmy także na uwadze, że tego jak się zdrowo odżywiać nasze dzieci mogą nauczyć się jedynie od nas samych, podpatrując nasze kulinarne popisy w kuchni. To my kształtujemy ich kulinarne upodobania, już od najmłodszych lat. Może i nie zawsze szanujemy własne zdrowie, jednak o nasze dzieci bez wątpienia chcemy dbać najlepiej jak potrafimy. Zdrowe odżywianie może okazać się tutaj bardzo pomocne.