Domowy zielnik – jakie zioła warto hodować w domu?
Zioła są niezastąpionym dodatkiem do każdej potrawy. Suche czy świeże – możliwości są nieskończone, tak jak nieskończona jest ilość ziołowych kompozycji. Oczywiście najlepszym wyborem będą te świeże zerwane prosto z naszego domowego ogródka. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć swój własny zielony kącik w kuchni. Wystarczy, że kupisz gotowe, już wyrośnięte zioła w pobliskim supermarkecie, a będziesz mógł cieszyć się wspaniałym ziołowym aromatem. Niezależnie od tego, jaką metodę hodowli wybierzesz, pamiętaj o tym, aby regularnie nawadniać oraz podcinać rośliny. Częste przycinanie sprawi, że zioła chętniej będą się rozrastać i starczą nam na dłużej. Jakie zatem zioła wybrać, aby wzbogacić paletę smaków w naszej kuchni?
Mięta
Orzeźwiająca i mocno aromatyczna. Idealna jako dodatek do napoi. Świetnie komponuje się również z wszelkiego rodzaju owocami i słodkimi deserami. Będzie smacznym dopełnieniem potraw mięsnych. Przy okazji pozytywnie wpłynie na pracę naszej wątroby.
Bazylia
Wyróżnia ją charakterystyczny korzenno-anyżowy aromat. Idealnie sprawdza się w połączeniu z pomidorami i mozzarellą. Lubi się z daniami kuchni śródziemnomorskiej. Świetna baza do zrobienia pesto. Dodatkowo posiada zdrowotne właściwości – wspomaga pracę serca oraz nerek, a także pobudza do działania układ odpornościowy.
Pietruszka
Jedno z najbardziej popularnych ziół w kuchni polskiej. Pasuje do każdego dania z rybą, mięsem, owocami morza i warzywami. W połączeniu z wodą, jabłkiem i odrobiną cytryny tworzy prawdziwą bombę witaminową. Jest nośnikiem witamin oraz makro i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Sprawdzi się idealnie, kiedy dokuczają nam problemy z układem moczowym – dzięki właściwościom moczopędnym, dezynfekującym i przeciwbólowym.
Kolendra
Zioło o wyrazistym i mocnym aromacie. Tworzy smaczne połączenie z daniami mięsnymi oraz rybami. Często wykorzystywana w kuchni azjatyckiej – dopełnia smaku zup rybnych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Rozmaryn
Intensywny, leśny aromat doskonale współgra z daniami mięsnymi – z jagnięciną, wołowiną czy wieprzowiną. Wykazuje właściwości antydepresyjne. Olejek rozmarynowy wyróżnia się działaniem antynowotworowym i przeciwgrzybicznym.
Tymianek
Doda odrobinę pikanterii. Jego wytrawny aromat wykorzystamy zarówno w daniach mięsnych, jak i deserach. Wspomoże w leczeniu przeziębienia – złagodzi kaszel. Dzięki swoim antybakteryjnym zaletom będzie także idealny przy kłopotach z pęcherzem i drogami moczowymi.
Lubczyk
Aromatyczny dodatek do każdego rosołu czy bulionu. Podkręci smak dań z owocami morza. Z powodzeniem wykorzystywany do stworzenia aromatycznego pesto. Wspiera pracę wątroby i całego układu trawiennego. Ma działanie rozkurczowe oraz moczopędne.
Melisa
Jej łagodny, cytrusowy smak idealnie komponuje się z owocami, warzywami oraz jako dodatek do napoi. Napar z melisy ma właściwości wyciszające i uspokajające. Wypity wieczorem ułatwi proces zasypiania. Posiada właściwości przeciwzapalne i przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.
1 comment