Diety na kobiece dolegliwości

by

in

shutterstock_251138524Endometrioza jest chorobą coraz częściej spotykaną u kobiet, jednak nie do końca zdiagnozowaną, dlatego często bywa mylona przez lekarzy z innymi dolegliwościami. Polega na zagnieżdżaniu się tkanki, która formuła przypomina błonę śluzową macicy, np. na jajnikach czy w jelitach. Leczenie jej nie jest łatwe, ponieważ mylona jest np. z mięśniakami. Złagodzenie dolegliwości umożliwi dieta.

Najważniejsze jest regularne jedzenie, dość często małych posiłków. Najlepiej co 3 – 4 godziny. Powinna zawierać w sobie produkty, które wzmacniają układ odpornościowy i pozwolą utrzymać równowagę hormonalną. Niezbędne jest jedzenie dużej ilości warzyw, które są źródłem błonnika, a także zawierają przeciwutleniacze. Najlepszymi warzywami w tej diecie są brokuły, kalafior, groszek, seler, ponieważ zawierają sterole roślinne, które odpowiedzialne są za blokowanie receptorów estrogenowych w organizmie. Ważne dla prawidłowego żywienia są również ryby morskie, bowiem zawarte w nich tłuszcze omega-3 zapobiegają bolesnym skurczom macicy.

Co powinno się jeść: owoce leśne, winogrona, jabłka, wiśnie (nie wolno jeść cytrusów), pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze gruboziarniste, ciemny ryż, płatki owsiane. Do przyprawiania używać: ziół prowansalskich, czosnku, majeranku i bazylii.

Czego unikać: sól, żółtego sera, tłustego czerwonego mięsa i jego przetworów (pobudzają organizm do produkcji hormonów, zaostrzających stan zapalny), potraw smażonych, majonezu, tłustych serów, alkoholu, słodzonych napojów i kawy.

Migrena jest powtarzającym się, pulsującym bólem głowy, występującym tylko po jednej stronie. Bóle mogą trwać od 4 do 72 godzin i posiadać różne natężenie.

Żeby złagodzić dolegliwości należy zastosować dietę eliminacyjną, czyli wycofanie ze swojego jadłospisu wszystkich produktów, które mogą być przyczyną bólu głowy. Żeby dowiedzieć się jakie produkty powodują złe dolegliwości należy codziennie zapisywać sobie, co tego dnia się zjadło. Pozwoli to na szybkie zweryfikowanie produktów i dań, których powinnyśmy unikać, ponieważ powodują u nas bóle migrenowe.

Dieta dla osób z tą przypadłością powinna opierać się na jak najmniej przetworzonych produktach, takich, które nie posiadają konserwantów, ani innych chemikaliów, w tym także dodatków poprawiających smak.

Do produktów, które bardzo często są powodem migreny zalicza się przede wszystkim: glutaminian sodu (składnik, który ma poprawić smak kupowanych potraw, a także zapobiec ich popsuciu), aspartam (sztuczny środek słodzący) oraz azotyny – pojawiają się w przetworzonej żywności pochodzenia mięsnego, np. w parówkach. Należy również zwrócić uwagę na takie produkty jak wino czy chipsy, ponieważ zawierają w swym składzie siarczany, których należy unikać. Wyeliminować także trzeba takie produkty jak: sery żółte i typu brie, czekoladę, mięso czerwone, śledzie, ponieważ te produkty zawierają tyra minę, która nie tylko powoduje silny ból głowy u osób chorych na migrenę, ale również prowadzi do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia tętniczego u osób chorych na nadciśnienie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *