Portrait of a pretty pregnant woman eating vegetable salad, looking upwards.

Wiele gazet produkuje niezliczoną ilość artykułów o tym, że przyszła mama musi jeść zdrowo, ale co to właściwie znaczy? Wiadomo, że nie chodzi o jedzenie dwoje? Wciąż istnieje jednak wiele nieprawdziwych teorii dotyczących sposobu odżywiania kobiety w ciąży. Tak naprawdę zasady żywienia w ciąży są dość proste, a sama dieta w ciągu tych ważnych 9 miesięcy wcale nie jest uciążliwa. Ważne jest to, aby trzymać się podstawowych zasad zdrowego żywienia wzbogacając je o kilka dodatkowych elementów.
Warzywa i owoce to nieodłączny element naszej codziennej diety, a dodatkowo podczas ciąży znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dlatego kobieta w II i III trymestrze ciąży powinna zjadać ok. 500 g warzyw i 400 g owoców każdego dnia.  Pamiętajmy też, że podstawowym paliwem energetycznym dla mamy i dziecka są węglowodany. Najlepiej, aby były to węglowodany złożone, zawarte w produktach zbożowych, ziemniakach, kaszach, ryżu. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że cukry proste też są ważne i tak na przykład glukoza jest niezbędna do rozwoju płodu.
Często mówi się o unikaniu pewnych składników w czasie ciąży. Przede wszystkim chodzi tutaj o surowe ryby i mięso, aby nie doszło do zarażenia różnymi chorobami, jakie w tych produktach się znajdują. Warto też wspomnieć o tym, że kobieta w ciąży powinna unikać czerwonego mięsa, zamieniając je na lżejsze, białe mięso. Aczkolwiek kobiety z niedoborem żelaza powinny szukać tych najbogatszych w ten składnik, a szczególnie wołowiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here