×

Dieta dla diabetyków

Dieta dla diabetyków

broccoli-498600_1280Dla wielu osób, które dowiedziały się o tym, że chorują na cukrzycę najstraszniejszą rzeczą nie jest przyjmowanie lekarstw czy insuliny, ale zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Cukrzyk musi zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również dieta są bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu. Jeśli dotychczas chory nie oszczędzał swojego żołądka i wątroby, a co za tym idzie kochał tłuste potrawy, to oczywistym jest, że z pewnością teraz nie będzie mógł jeść takich rzeczy. Jeżeli jednak chory wiedział co to zdrowe żywienie, to nie będzie musiał drastycznie zmieniać nawyków, ponieważ dieta dla cukrzyka nie powinna znacznie odbiegać od diety zdrowych osób.

W diecie diabetyka zaleca się przede wszystkim ograniczenie cukrów prostych – należy zrezygnować z owoców, słodkich napojów i słodzenia herbaty zwykłym cukrem. Nie przestrzeganie tej zasady prowadzi do szybkiego wzrostu cukru w organizmie. Cukrzyk powinien stosować produkty o niskim indeksie glikemicznym o dużej zawartości błonnika. Błonnik ogranicza wzrost masy ciała a także cukru we krwi. Spożywane białka powinny występować w proporcjach 50/50% białka roślinnego i zwierzęcego. Tłuszcze to 30 – 35% całodobowej diety, gdzie tłuszcze nasycone stanowią nie więcej niż 10%.

Dietę powinno stosować się pod opieką lekarza diabetologa, ponieważ nie ma jednego rodzaju cukrzycy i tak naprawdę dla każdego rodzaju stosuje się inną dietę. Do tego chory może poza cukrzycą mieć inne dolegliwości, przez które organizm może nie tolerować specjalnej diety, która zostanie dobrana dla tego schorzenia.

Kobieta, która jest w ciąży i ma już rozpoznaną cukrzycę powinna szczególnie zadbać o siebie i o nienarodzone maleństwo.

Dietę dla niej powinien opracować lekarz diabetolog, ponieważ będzie wiedział ile kalorii może spożyć w ciągu dnia. Będzie to zależne od jej masy ciała, wzrostu i tego, czy uprawia sport czy nie.

Generalnie jest zasada, iż na 1 kg masy, która jest odpowiednia dla naszego wzrostu, powinno się dostarczyć 35 kalorii. Wychodzi na to, że kobieta w ciąży, która jest chora na cukrzycę powinna dziennie dostarczyć swojemu organizmowi od 1400 do 2500 kalorii. Kobiety, które niestety mają nadwagę powinny mimo ciąży stosować dietę niskokaloryczną. Pacjentka, która jest ciężarna i chora na cukrzycę, w ciąży nie powinna przytyć więcej niż 8 do 12 kg. Odchylenia od tej normy powoduje współczynnik masy ciała, który określa, że kiedy BMI jest większe od 29 kg/m^2, wówczas kobieta może przytyć od 7 do 8 kg, natomiast jeśli BMI jest mniejsze niż 20 kg/m^2, ciężarna ma możliwość przytycia nawet do 18 kg.

Trzeba pamiętać, że glukozę w czasie ciąży otrzymuje nasze dziecko, dlatego zarówno jej nadmiar jak i niedobór jest niekorzystny.

Najważniejsze do zapamiętania jest:

  • należy jeść 3 posiłki główne (bardziej kaloryczne) oraz 3 przekąski

  • nie wolno jeść słodyczy, owoce należy zastąpić warzywami, bo tak jak cukrzyk, który nie jest w ciąży kobieta musi unikać cukrów prostych

  • trzeba pamiętać aby wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym

  • trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.