Co należy wiedzieć o właściwej suplementacji organizmu?
Zdrowy sposób odżywiania jest bardzo ważną kwestią w życiu każdego człowieka. To właśnie on, a dokładniej zawarte w pokarmach witaminy, minerały i składniki odżywcze, wpływają bowiem na dobrostan organizmu. Czasem jednak trudno jest ułożyć swój jadłospis tak, by zawrzeć w nim wszystkie niezbędne elementy. Wtedy można wesprzeć się tzw. suplementacją.
Suplementy diety – co warto nich wiedzieć?
W dzisiejszych czasach nieodpowiedni styl życia czy niezdrowe odżywianie się mogą doprowadzić do pojawiania się różnych chorób dieto-zależnych (sercowo-naczyniowych, otyłości, cukrzycy, czy też chorób układu pokarmowego). Niezbędna jest wtedy zmiana diety, ale czasem jest ona niewystarczająca. Wtedy pomóc mogą odpowiednie suplementy diety. Ich przyjmowanie najlepiej jednak zacząć od badań kontrolnych, które wskażą, czy organizmowi brakuje konkretnych witamin i składników odżywczych), Takie działania wskazane są nie tylko u osób prowadzących niezdrowy tryb życia, ale i dla tych, które o swoje zdrowie i samopoczucie pragną zadbać jeszcze lepiej niż do tej pory. Suplementy diety mogą być stosowane u różnych osób. Przyjmuje się, że są one szczególnie odpowiednie dla:
– niemowląt (witamina D3),
– kobiet będących w ciąży (kwas foliowy, żelazo),
– dorosłych spożywających dziennie poniżej 1600 kcal,
– ludzi stosujących dietę z ograniczeniem niektórych składników odżywczych, np. wegan i wegetarian,
– kobiet po menopauzie (witamina D, wapń),
– seniorów (witaminy, składniki mineralne).
Zawsze jednak przed wprowadzeniem do swojego życia suplementacji, warto skonsultować się z dietetykiem albo lekarzem, by dokładnie przeanalizować swoją dietę i stan zdrowia. Niekiedy do jego poprawy przyczynić się może już nieco inne odżywianie.
Jakie suplementy diety warto stosować?
Najbardziej korzystne dla ludzkiego organizmu może stać się zażywanie suplementów z kwasami tłuszczowymi omega-3, które to wpływają pozytywnie na profil lipidowy, obniżając stężenie triglicerydów we krwi, a zwiększając stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL). Warto też zażywać farmaceutyki zawierające flawonoidy: wykazujące działanie przeciwoksydacyjne, przeciwmiażdżycowe, a nawet przeciwnowotworowe. Innymi korzystnie wpływającymi na organizm suplementami będą te o działaniu antyoksydacyjnym, to znaczy zawierające: witaminę C, witaminę E, beta-karoten i selen. Uwagę można zwrócić także na suplementy z magnezem, który to bierze udział w wielu reakcjach metabolicznych. Magnez może przyczynić się też do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Warto jednak pamiętać, że pierwiastek ten przyjmuje się w dawce nie większej niż 280-350 mg dziennie. W towarzystwie magnezu warto przyjmować także witaminy B6 i B12. Na koniec należy jeszcze jednak wyraźnie zaznaczyć, że suplementy nie są produktami leczniczymi. Są źródłem składników odżywczych i jako takie wpływać mogą na zmniejszanie ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Suplementy są najczęściej produktami naturalnymi, jednak i tak nie należy przesadzać z ich spożywaniem – zawsze trzeba to robić zgodnie z zaleceniami producenta, a najlepiej lekarza.
Opublikuj komentarz