5 posiłków dziennie – najlepsze co możesz zafundować swojemu organizmowi

salmon-518032_1280O tym, że należy jeść 5 posiłków dziennie mówi się bardzo głośno, jednak niewiele osób stosuje się do tego zalecenia. Ludzie nie są świadomi, jak bardzo potrzebne są nam regularne posiłki, pełne witamin i składników mineralnych. Tryb życia i ciągły bieg nie pozwala nam na spokojne zjedzenie posiłku w domu, a tym bardziej na jego przygotowanie. Posiłki jedzone co 2-3 godziny wpływają pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Dlaczego warto jeść 5 posiłków dziennie?

Regularne spożywanie posiłków co 3 godziny doskonale wpływa na nasze samopoczucie, a także brak gwałtownego wzrostu glukozy. Dzięki temu nie odkłada nam się tkanka tłuszczowa. Częstsze spożywanie posiłków sprawia, że nasz organizm musi się więcej napracować. Spala więc więcej energii, jednak nie jest to nadmierna ilość, w przeciwieństwie do tego kiedy jemy 3 lub 2 duże posiłki w ciągu dnia. Jedząc częściej czujemy się lżej, mamy więcej energii do działania i nie męczy nas depresja, spadek formy i złe samopoczucie.

Jakie jeść przekąski pomiędzy posiłkami?

Jedynymi przekąskami na które możemy sobie pozwolić pomiędzy naszymi 5 posiłkami są warzywa lub owoce. Nie zawierają one dużo kalorii, dlatego bez wyrzutów sumienia możemy je zjeść, nawet w większych ilościach.

POSIŁKI:

Śniadanie

To najważniejszy posiłek dnia. Powinien być obfity, ponieważ ma nam dostarczyć energii na cały dzień. Podczas komponowania posiłku należy zwrócić uwagę, by zawrzeć w nim produkty ze wszystkich grup żywieniowych.

II śniadanie

Powinno zawierać od 200 do 250 kalorii. Najlepiej jeśli będzie to jogurt, owoce lub warzywa. Drugie śniadanie powinno być lekkie i nie zapychające. Ma nas nasycić, ale tak byśmy z chęcią zjedli obiad, który czeka nas już za kilka godzin.

Obiad

Powinien to być posiłek zbilansowany i mieć jak najwięcej warzyw. Powinny zajmować przynajmniej połowę talerza. Zaliczają się do nich również surówki. Mięso najlepiej, żeby było drobiowe, gotowane na parze lub grillowane. Wystrzegajmy się smażonych na głębokim tłuszczu. Klasyczne ziemniaki warto zastąpić kaszą lub brązowym ryżem.

Podwieczorek

Analogicznie do drugiego śniadania, powinien zawierać od 200 do 250 kalorii. Na podwieczorek poleca się kanapkę z ciemnego pieczywa, wędliną drobiową, pomidorem lub ogórkiem. Jego zadaniem jest również zaspokojenie głodu, a nie najedzenie się.

Kolacja

Powinna być spożywana 2 godziny przez snem. Zwróćmy uwagę na to by była lekkostrawna. Zbyt obfity posiłek często prowadzi do wzdęć, bólów brzucha i zaparć. Wpośród dostępnych propozycji najlepszy wydają się płatki z mlekiem, muesli z jogurtem lub tzw. Kolorowe kanapki.

Jak widać, odpowiednio zbilansowana dieta, wprowadza do naszego życia ład i harmonię, a także wszystko czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Przyzwyczajając nasze ciało do regularnych posiłków, stabilizujemy proces trawienia, a także nie dopuszczamy do gwałtownych spadków insuliny.

Dodaj komentarz